Dzień Zespołu DownaNa świetlicy świętowaliśmy dzień zespołu Downa. Tradycyjnie założyliśmy kolorowe skarpetki, a nasz specjalny gość p. Wotlińska odczytała opowiadanie "Żółte kółka". Uczniowie układali z zakrętek (które w tym roku zbieramy także na świetlicy) hasła lub obrazy dla osób z niepełnosprawnościami. Uczniowie klas IV i V obejrzeli filmy o osobach z zespołem Downa "Krótki film o Małgosi", wysłuchali także Staszka Fistaszka "Mistrz".
Urszula Mastalerz
Dobre zachowanieNauczyciele p. Urszula Mastalerz i p. Karine Bednarczyk zrealizowały na świetlicy projekt edukacyjny „Grunt to dobre wychowanie”
Cele: - wyposażanie uczniów w wiedzę umożliwiającą zachowanie zgodnie z zasadami savoir – vivre;
- zachęcanie do kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach;
- kształtowanie świadomości o wpływie dobrych manier na jakość kontaktów z innymi ludźmi;
- przygotowanie uczniów do jasnych zasad życia rodzinnego i społecznego;
- poznawanie norm obyczajowych, rozumienie potrzeby stosowania zwrotów grzecznościowych;
- rozwijanie umiejętności dokonywania własnej oceny, umiejętności korygowania własnego postępowania,
- uczenie sposobów niwelowania niewłaściwych zachowań;
Odbiorcy: uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe, kl. I-V SP
A w praktyce, uczniowie wysłuchali wielu wierszy, opowiadań związanych ze zwrotami grzecznościowymi, ubiorem, higieną osobistą, zachowaniem przy stole, w miejscach publicznych, jak również tolerancją, szacunkiem, pomaganiem. Dodatkowo uczniowie wypełniali karty pracy związane tematycznie z danym tematem, zdawali także praktycznie egzamin ułożenia sztućców na stole. Każdego dnia ubieraliśmy się na wybrany kolor. W trakcie trwania projektu naszą świetlicę odwiedziała p. Ania Noszczak, która opowiedziała o pracy logopedy, przygotowała kilka zabaw logopedycznych dla dzieci i odczytała wiersze o higienie. W ramach projektu został ogłoszony konkurs dla dzieci przebywających na świetlicy. Podsumowanie projektu świętowaliśmy na biało, w tym dniu odbyło się głosowanie na damę i dżentelmena świetlicy, którymi zostali Marzenka, Ania, Amelia oraz Mikołaj i Bartek.
Urszula Mastalerz
Twórcze działaniaNa świetlicy podejmujemy wiele działań w kierunku rozwijania u uczniów kreatywności, twórczości, dlatego często kolorujemy, malujemy, tworzymy. Nic tak nie działa na wyobraźnię jak konstruowanie z klocków. Klocki lego dają dużo radości, która niestety znika podczas sprzątania.
Co robimy na świetlicy?Z całą pewnością stwierdzam, że robimy wiele rzeczy, ale na pewno się nie nudzimy. Na przykład odrabiamy lekcje i gramy w planszówki.
Tworzymy mozaiki
Uczniowie klasy I przebywający na świetlicy szkolnej stworzyli piękne obrazy malowane hm... my nazywaliśmy je guziczkami.
Urszula Mastalerz
Poszukiwanie jesieni
W szkolnej świetlicy wiele się dzieje. Świętowaliśmy dzień kropki, malowaliśmy, tworzyliśmy, graliśmy, a od jakiegoś czasu szukamy jesieni. Popatrzecie jak nam poszło.
Na poszukiwania jesieni wybrała się grupa 8 osób z klasy I i IV, dzieci podzielone na grupy i wyposażone w ramki miały za zadanie zrobić zdjęcie prezentujące obraz jesieni.
Urszula Mastalerz
Dlaczego warto grać w WARCABY?
• uczą logicznego i konstruktywnego myślenia,
• rozwijają aktywność twórczą i kształtują osobowość,
• poprawiają: pamięć, koncentrację, wyobraźnię przestrzenną,
• uczą podzielności uwagi,
• wyrabiają pozytywne cechy: systematyczność, odpowiedzialność, pracowitość, samodyscyplinę, wolę walki,
• uczą poszanowania rywala, wychowują, bawią, rozwijają zainteresowania,
• poprawiają wyniki dydaktyczne dzieci w szkole zwłaszcza w matematyce!
W Warszawie powstała bardzo ciekawa inicjatywa dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej organizatorzy zainspirowani rolą mózgu w życiu człowieka wpadli na pomysł, aby w jednym miejscu, w jednym czasie zorganizować spotkanie w różnych "dyscyplinach", w których mózg jest najważniejszy. Narodziła się impreza, którą nazwali FESTIWALEM DLA MYŚLĄCYCH.
Impreza jest stała i cykliczna (raz na kwartał). Organizatorzy liczą, że poszczególne grupy hobbystów w dyscyplinach "festiwalowych" będą ich gośćmi, a zgromadzenie zawodów w różnych dyscyplinach zainteresuje i zainspiruje nowe osoby, które odkryją, że myślenie ma przyszłość.
Formuła festiwalu jest otwarta tzn. ogólnopolska przeznaczona dla wszystkich chętnych, którzy chcą wziąć udział jako zawodnicy. Program festiwalu może ulegać zmianom, w zależności od zapotrzebowania, lista dyscyplin jest cały czas otwarta…
Lista dyscyplin:
1. "Warcabowe Love" - rankingowy turniej warcab stupolowych,
2. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Speedcubingu - oficjalny turniej WCA,
3. Konkurs modelarski modeli redukcyjnych o Puchar Mirage Hobby Shop,
4. Konwent gry "Destroyers Wars" o Puchar Mirage Hobby Shop, Konwent gry "Labirynt śmierci - Kryształy czasu",
5. Konwent gry figurowej "X-Wing" o Puchar Mirage Hobby Shop,
6. Turniej brydżowy par - ranking PZBS, Turniej SCRABBLE,
7. Turniej szachowy - Puchar LCVI Liceum Integracyjnego przy Łazienkach Królewskich.