Udany start naszych czwartoklasistek

17 września 2016r. odbył się
V Turniej Grand Prix Mazowsza
w warcaby 64-polowe.
Rozgrywki zorganizowane były w Mławie.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IV. Maja Kozłowska zdobyła II miejsce i srebrny medal, Maja Cieślik zajęła jedenaste miejsce.

Życzymy dalszych sukcesów.

Treningi warcabowe - terminy 

W listopadzie przewidziane są dwa spotkania treningowe w warcaby
(z trenerem). Odbędą się one w piątki – 18 i 25 listopada 2016r. w godz. 14:40-15:40 (po 7 lekcji).
Zgody i szczegółowe informacje znajdują się
u p. Iwony Biaduń. Celem spotkań jest przygotowanie dzieci do startów
w zbilżających się Mistrzostwach Polski oraz w Grand Prix Mazowsza.

Pobierz pliki

Świąteczna kartka dla taty
Dekoracje świąteczne w świetlicy
Sebastian - nasz mistrz w układaniu puzzli
Stonoga Zdzisława, która ma 194 nogi!
Wystawa pokonkursowa 
pt. "Portret Pani Jesieni".
Owieczki - słodziaki

Kukiełki
Nasze prace

Dzieła sztuki na asfalcie 

Poznajemy sławnych Polaków –
 Stanisław Wyspiański

Kto to?
- poeta, dramaturg, malarz, grafik, architekt

Skąd pochodził?
- z Krakowa, miasta, które możemy podziwiać na wielu obrazach malarza

Kiedy żył?
- w latach 1869 - 1907

Z czego zasłynął?
- z obrazów przedstawiających dzieci w codziennych sytuacjach, namalowanych pastelami; a także z utworów literackich (niektóre z nich omawiane są na lekcjach języka polskiego)

Jak go poznaliśmy?
- oglądając jego prace; kolorując "Śpiącego Stasia" i jeden z witraży artysty; wykonując portrety kolegów i koleżanek, naśladując technikę malarza.

Święta, święta!

Przedświąteczny tydzień na świetlicy obfitował w atrakcje. Zaczęło się już na czwartej godzinie w poniedziałek, kiedy to uczniowie klasy I zostali bardzo mile zaskoczeni ucztą, która przygotował dla nich Piotrek Niedziałkowski z klasy II gimnazjum. Wchodząc na świetlicę maluchy zobaczyły pięknie przybrany stół zastawiony smakołykami, kolędy i świąteczny nastrój.
Przez kolejne dni uczniowie wykonywali różne ozdoby świąteczne: z papieru i z makaronu. Ich pomysły przeszły oczekiwania nauczycieli. Niektóre efekty wyobraźni i pracy uczniów przedstawione są na zdjęciach poniżej.
Tydzień zakończyliśmy zdobieniem pierniczków. Każdy miał do dyspozycji trzy ciasteczka. Zgodnie postanowiono, że każdy zostawi po jednym ciasteczku dla mamy lub taty. Nie udało się... Większość pierniczków zniknęła w tajemniczych okolicznościach zanim dotarli rodzice...

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!!!

Poznajemy sławnych Polaków – 
Lech Wałęsa

Kto to?
- działacz polityczny, były prezydent RP, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983)

Skąd pochodził?
- z Popowa (okolice Włocławka), ale kojarzony jest bardziej z Gdańskiem

Z czego zasłynął?
- w 1980 r. stanął na czele strajku w Stoczni Gdańskiej, 3 lata później otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, potem został wybrany prezydentem RP

Jak go poznaliśmy?
- rozmawiając o czasach PRL-u, oglądając zdjęcia z tego okresu (puste półki sklepowe, gigantyczne kolejki, strajki), przeprowadzając symulację kolejki przed sklepem, do którego miało być dostarczone mięso, wykonując pracę plastyczną (wyklejanka symboli Solidarności oraz ramka na zdjęcia Lecha Wałęsy)

Mandale

Mandale to nie tylko kolorowanka. To również nauka i dobra zabawa, zwłaszcza przy projektowaniu własnych wzorów. Korzyści z tworzenia mandali są wielorakie:
 rozwija wyobraźnię
 pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji
 pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli
 rozwija koordynację wzrokowo-ruchową
 pomaga się wyciszyć i zrelaksować.

Jem zdrowo, rosnę wzorowo!

Taki temat omawiali uczniowie na świetlicy szkolnej przez ostatnie dwa tygodnie. W tym czasie przeszli intensywne szkolenie na temat zdrowego odżywiania. Szkolenie opierało się na piramidzie żywienia oraz zawierało warsztaty praktyczne: plastyczne oraz kulinarne. Powstawały prawdziwe arcydzieła, a zdrowe kanapki własnoręcznie przygotowane smakowały tak bardzo, że zostały z nich jedynie okruszki. Poniżej próbka naszej pracy.

Żółty kamień?

Chodzi o Yellowstone – w dosłownym tłumaczeniu nazwa tego najstarszego na świecie parku narodowego oznacza „żółty kamień”. Wiąże się to z wysoką zawartością siarki w tamtejszych skałach, skąd pochodzi barwa minerałów i rzek znajdujących się w parku.
Tę oraz inne ciekawostki na temat Yellowstone uczniowie poznali na świetlicy w ostatnim tygodniu października. Na podstawie filmu przyrodniczego BBC dowiedzieliśmy się, jak wygląda życie zwierząt w parku w czasie zimy, lata i jesieni. Zaciekawiły nas zwłaszcza wapiti – ssaki podobne nieco do jelenia, ale też do antylopy. Poznaliśmy naturę wilków oraz niedźwiedzi, a także mniejszych zwierząt, jak myszy i ptaszki kiwi. Zadziwiły nas skrajne temperatury panujące w Yellowstone zimą (-50°C) i latem (+30°C), oraz liczba i siła tamtejszych gejzerów.
Po obejrzeniu fragmentów filmu uczniowie przedstawili na papierze własną wizję parku Yellowstone. Niektóre z efektów tej pracy widoczne są na zdjęciach.

Poznajemy sławnych Polaków 
św. Jan Paweł II

Kto to?
- poeta, aktor, pedagog, filozof, papież

Skąd pochodził?
- z Wadowic, gdzie jadał najlepsze na świecie kremówki

Kiedy żył?
- w latach 1920 - 2005

Z czego zasłynął?
- z ciepła i miłości, jakie roztaczał wokół siebie; z poruszających tekstów poetyckich; z podróży po całym świecie, kiedy gromadziły się wokół niego tłumy ludzi poszukujących dobra; z zamiłowania do sportu

Jak go poznaliśmy?
- poznając najważniejsze wydarzenia z jego życia, analizując jego wypowiedzi, słuchając Pastorałki śpiewanej przez niego, słuchając pieśni "Osiem Błogosławieństw" stworzonej dla niego, kolorując scenki z jego życia oraz rozmawiając o wszystkim, co z nim związane (nie pomijając kremówek).

Poznajemy sławnych Polaków
 Julian Tuwim

Kto to?
- poeta i pisarz, autor wielu znanych wierszy dla dzieci (np. "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Rzepka"),

Skąd pochodził?
- z Łodzi, gdzie znajduje się spiżowa Ławeczka Tuwima

Kiedy żył?
- na przełomie wieków: w latach 1984 – 1953

Z czego zasłynął?
- z umiejętności pisania prostym językiem tekstów sprytnych i pełnych humoru, łatwo wpadających w pamięć, idealnych do czytania na głos i odgrywania na scenie

Jak go poznaliśmy?
- czytając jego wiersze; poznając jego doświadczenia z dzieciństwa (dzięki czemu wiemy, skąd wzięła się "Lokomotywa" i "Ptasie radio"); rysując to, co opisał; wykonując plakaty; czytając świetną książkę Agnieszki Frączek "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą", wykonując gazetkę ścienną, przygotowując papierowe ptaszki, które na pewno ćwierkają i świergoczą, kiedy nikt ich nie słyszy...

Poznajemy sławnych Polaków

Gdzie?
- Na świetlicy szkolnej.

Kiedy?
- Podczas zajęć pozalekcyjnych przez cały rok szkolny 2014/2015.

Po co?
- Żeby móc się rozwijać, wykorzystując to, co sławnym Polakom zawdzięczamy.

Jak?
- Czytając, słuchając muzyki, oglądając zdjęcia, malując, wykonując projekty, oglądając filmy, recytując wiersze, przygotowując przedstawienia, bawiąc się...

Kogo poznamy?
- 10 Polaków – po jednym w każdym miesiącu roku szkolnego:

wrzesień – Julian Tuwim
październik – św. Jan Paweł II
listopad – Adam Mickiewicz
grudzień – Lech Wałęsa
styczeń – Stanisław Wyspiański
luty – Mikołaj Kopernik
marzec – Maria Kownacka
kwiecień – Fryderyk Chopin
maj – Henryk Sienkiewicz
czerwiec – Jan Matejko

Kreator strony - przetestuj