Poznajemy sławnych Polaków –
Stanisław Wyspiański
Kto to?
- poeta, dramaturg, malarz, grafik, architekt
Skąd pochodził?
- z Krakowa, miasta, które możemy podziwiać na wielu obrazach malarza
Kiedy żył?
- w latach 1869 - 1907
Z czego zasłynął?
- z obrazów przedstawiających dzieci w codziennych sytuacjach, namalowanych pastelami; a także z utworów literackich (niektóre z nich omawiane są na lekcjach języka polskiego)
Jak go poznaliśmy?
- oglądając jego prace; kolorując "Śpiącego Stasia" i jeden z witraży artysty; wykonując portrety kolegów i koleżanek, naśladując technikę malarza.
Święta, święta!
Przedświąteczny tydzień na świetlicy obfitował w atrakcje. Zaczęło się już na czwartej godzinie w poniedziałek, kiedy to uczniowie klasy I zostali bardzo mile zaskoczeni ucztą, która przygotował dla nich Piotrek Niedziałkowski z klasy II gimnazjum. Wchodząc na świetlicę maluchy zobaczyły pięknie przybrany stół zastawiony smakołykami, kolędy i świąteczny nastrój.
Przez kolejne dni uczniowie wykonywali różne ozdoby świąteczne: z papieru i z makaronu. Ich pomysły przeszły oczekiwania nauczycieli. Niektóre efekty wyobraźni i pracy uczniów przedstawione są na zdjęciach poniżej.
Tydzień zakończyliśmy zdobieniem pierniczków. Każdy miał do dyspozycji trzy ciasteczka. Zgodnie postanowiono, że każdy zostawi po jednym ciasteczku dla mamy lub taty. Nie udało się... Większość pierniczków zniknęła w tajemniczych okolicznościach zanim dotarli rodzice...
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!!!
Poznajemy sławnych Polaków
św. Jan Paweł II
Kto to?
- poeta, aktor, pedagog, filozof, papież
Skąd pochodził?
- z Wadowic, gdzie jadał najlepsze na świecie kremówki
Kiedy żył?
- w latach 1920 - 2005
Z czego zasłynął?
- z ciepła i miłości, jakie roztaczał wokół siebie; z poruszających tekstów poetyckich; z podróży po całym świecie, kiedy gromadziły się wokół niego tłumy ludzi poszukujących dobra; z zamiłowania do sportu
Jak go poznaliśmy?
- poznając najważniejsze wydarzenia z jego życia, analizując jego wypowiedzi, słuchając Pastorałki śpiewanej przez niego, słuchając pieśni "Osiem Błogosławieństw" stworzonej dla niego, kolorując scenki z jego życia oraz rozmawiając o wszystkim, co z nim związane (nie pomijając kremówek).