PODRĘCZNIKI ORAZ PROGRAMY - ROK SZKOLNY 2013/2014

ROK SZKOLNY 2012/2013

Sprawozdanie z realizacji akcji „Wszystkie kolory Świata” oraz Dnia Zmian.

2013-03-11 14:14:43, komentarzy: 0

 

 

 


 

 

Mamy wielkie serca, dłonie chętne do pomocy, uśmiech dla wszystkich i głowy pełne pomysłów, dlatego chętnie i z dużym zaangażowaniem przystąpiliśmy do akcji „Wszystkie Kolory Świata” w ramach uczestnictwa naszej szkoły w Klubie Szkół UNICEF. Tytuł akcji stał się dla nas hasłem przewodnim działań, imprez, przedsięwzięć. Ale od początku.

 

            W styczniu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Starej Niedziałce przygotowali laleczki UNICEF, nie były to zwykłe, pospolite zabawki, ale kolorowi, oryginalni przedstawiciele różnych kontynentów. Laleczki wyposażone w tożsamość: imię, kraj pochodzenia, cechy charakteru, ale również w zachwycające stroje, fryzury, a nawet makijaże zostały przekazane na akcję charytatywną. Dla dzieci, które tworzyły laleczki najważniejsza była świadomość, iż każda lalka to dar życia, ponieważ kwota uzyskana z aukcji laleczki zostanie przekazana przez UNICEF potrzebującym dzieciom na świecie. Laleczki, a było ich 13 przez kilka tygodni gościły i zdobiły Bibliotekę Szkolną gdzie odbył się plebiscyt na najładniejszą laleczkę, twórcy tych najpiękniejszych otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Następnie w ostatnim tygodniu lutego odbyła się aukcja laleczek. Zainteresowani posiadaniem takich niezwykłych zabawek, a wybór był szeroki gdyż pochodziły one z Australii, Afryki, Azji, Europy i Ameryki Północnej, mogli się nią zaopiekować, a jednocześnie uratować życie dziecka z Czadu przekazują darowiznę. Dzięki uczniom i rodzicom udało uzyskać się kwotę 200 złotych, które przekazaliśmy na konto UNICEF Polska.

Gorące podziękowania i słowa uznania kieruję dla rodziców i dzieci, a także babć, które nie zawiodły i tym razem. Laleczki były wykonane z dużą precyzją, każda niezwykła, oryginalna i kolorowa.

 

 

Ale to nie koniec. Wraz z konkursem „Wszystkie Kolory Świata”, zorganizowaliśmy także Dzień Zmian. W Bibliotece Szkolnej odbyły w ostatnim tygodniu lutego zajęcia biblioterapii dla uczniów klas 0-IV, w czasie których rozmawialiśmy o wszystkich kolorach świata, także o tolerancji, sytuacji dzieci na świecie, wspólnie malowaliśmy świat pozytywnymi propozycjami. W bibliotece odbyło się spotkanie czytelnicze, w czasie którego na przeprawach dzieci wysłuchały „Małej ksiązki o tolerancji”. 

Uczniowie kl. VI przygotowali akcję typu flash mob, w czasie przerwy przy dźwiękach popularnej piosenki ustawieni w odpowiednim szyku ukazali napis na koszulkach „ZMIENIAJ ŚWIAT!”, który wzmocniony rozdawanymi naklejkami z logo UNICEF i hasłem zmieniaj świat miał być impulsem do działania.

 

 

Równie ciekawym akcentem była gazetka ścienna dzień pozytywnego myślenia- dzień zmian, gdzie w odpowiednie miejsca uczniowie mogli wpisywać swoje propozycje pozytywnych zmian siebie, szkoły, otoczenia, środowiska i świata. Najciekawsze z nich dotyczyły zmian siebie „Będę częściej się uśmiechał”, „Docenię to co mam”. W czasie ferii uczniowie Samorządu Uczniowskiego i Klubu Wolontariatu oglądali filmy o sytuacji dzieci w Indiach i Kabulu. Po obejrzeniu filmów, które bardzo poruszyły dzieci, mogli oni wypisać na kartkach swoje propozycje zmian świata. Stworzyliśmy kolorowy dywan pomysłów zmian świata na lepsze. Filmy pozwoliły uzmysłowić dzieciom o sytuacji ich rówieśników na innych kontynentach.

Ostatnim akcentem dnia zmian były kolorowe kartki ogłoszeń „Miłe słowa”. Uczniowie mogli oderwać sobie „Miłe słowo” i podarować komuś bliskiemu lub zachować. Pojawiły się takie hasła jak „Możesz wiele”, „Patrz na świat z optymizmem”.

Akcja „Wszystkie Kolory Świata”, połączona z Dniem Zmian była poruszająca, pokazała jak wielkie mamy serca, jak chętnie przystępujemy do organizacji akcji charytatywnych, jak lubimy i potrafimy pomagać innym, a co najważniejsze dostrzegliśmy problemy innych dzieci i otworzyliśmy serca na zmiany. Akcje objęły całą społeczność szkolną 214 uczniów, którzy dostrzegli krzywdę innych i zrozumieli, że należy przystąpić do zmian.

 

 

Organizator akcji Urszula Mastalerz    

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator strony - przetestuj