PODRĘCZNIKI ORAZ PROGRAMY - ROK SZKOLNY 2013/2014

ROK SZKOLNY 2012/2013

Spędzasz dużo czasu w sieci?

2013-03-06 10:32:26, komentarzy: 0

 

 

Spędzasz dużo czasu w sieci?


Nic w tym dziwnego - dziś wiele osób używa Internetu do pracy, dla rozrywki czy ciekawego spędzania wolnego czasu. Nowe technologie stają się coraz bardziej dostępną i oczywistą częścią naszej rzeczywistości. Istnieje jednak niekorzystny, a wręcz niezdrowy sposób użytkowania sieci,polegający na nadmiernym i niekontrolowanym przebywaniu online.

Jak rozpoznać problem nadmiernego używania Internetu?

Osoby, które mają ten problem:

 • Odczuwają silną potrzebę lub wręcz przymus korzystania z Internetu. Mają trudność   z ograniczeniem czasu online. Przerwanie korzystania z sieci powoduje u nich rozdrażnienie lub gorsze samopoczucie (objawy te ustępują z chwilą powrotu do Internetu).
 • Zaniedbują podstawowe potrzeby fizjologiczne. Mogą spędzać kilka godzin bez odrywania się od komputera pomimo np. głodu lub pragnienia.
 • Zaniedbują dotychczasowe zainteresowania oraz relacje z ludźmi na rzecz Internetu  (np. kłótnie z bliskimi, unikanie znajomych, rezygnacja z zajęć sportowych).
 • Spędzają coraz więcej czasu w sieci. Korzystają z Internetu, pomimo że nie jest to już interesujące i odbija się szkodliwie na innych sferach życia.

Jeżeli ten problem nie dotyczy Ciebie i nie znasz nikogo, komu potrzebna jest pomoc w tym zakresie, postaraj się zachować czujność, aby w przyszłości uniknąć opisanych sytuacji.

Co zrobić, żeby nie wpaść w pułapkę Internetu?

 • Zastanawiaj się nad tym, jak się czujesz, co myślisz i obserwuj siebie w różnych sytuacjach każdego dnia. 
 • Bądź ze sobą szczery. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, masz jakiś problem, warto przyznać się do tego przed samym sobą. Udawanie,  że wszystko zawsze jest w porządku nie rozwiązuje problemów, a czasem wręcz je komplikuje.
 • Planuj swój czas tak, aby wypełniały go różne ciekawe zajęcia. Możesz organizować rozkład zajęć na wiele sposobów. Im więcej w nim różnych form spędzania czasu wolnego, tym Twój dzień stanie się bogatszy i ciekawszy. Internet to wartościowe medium,  ale człowiek nie jest stworzony po to, aby przeżyć swoje życie przed monitorem. Warto, o tym pamiętać!
 • Staraj się spędzać czas z bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi. Nic nie zastąpi kontaktu twarzą w twarz z drugim człowiekiem. Prawdziwe, pełne relacje z innymi tworzą się i kształtują w bezpośrednim kontakcie. Nawiązując znajomości z ludźmi tylko przez Internet, nie będziesz w stanie poczuć ich bliskości, naprawdę ich poznać. Takie relacje zawsze będą podlegały ograniczeniom kontaktu online, w którym ekran monitora staje się pośrednikiem pomiędzy porozumiewającymi się osobami. 
 • Zastanów się, dlaczego korzystasz z Internetu: musisz, czy chcesz? A może powoduje to, że zapominasz o innych sprawach, któreCię martwią lub denerwują?  To naprawdę istotne!
 • Dbaj o siebie i swoje zdrowie. Zapewnij sobie odpowiednią dawkę ruchu.
 • Szukaj pomocy, jeśli masz trudności. Ucieczka do świata wirtualnego nie pomoże w rozwiązaniu realnych trudności. Jeśli nie potrafisz sobie z czymś poradzić, warto powiedzieć, o tym komuś bliskiemu lub/i profesjonalistom (np. wychowawcy, psychologowi, pedagogowi). Zdarza się, że pomoc dorosłych pozwala szybciej uporać się   z kiepską sytuacją lub jest jedynym skutecznym sposobem pozbycia się problemu.
 • Jeśli podejrzewasz, że nadużywasz Internetu, zapoznaj się ze sposobami poradzenia sobie    z tym problemem.

Co zrobić, gdy nadmiernie korzystasz z Internetu?

 • Dużym krokiem naprzód w walce z tym problemem jest uświadomienie sobie, że on istnieje! Warto odważnie przyznać się przed samym sobą, że być może niewłaściwie używasz z sieci.
 • Zastanów się, w jaki sposób i kiedy dokładnie korzystasz z Internetu. To ważne, aby rozpoznać, co powoduje u Ciebie ciągłą chęć przebywania online.
 • Ustal harmonogram dnia - postaraj się zrównoważyć swój czas spędzany w sieci i poza nią.
 • Określ zasady i etapy ograniczania czasu korzystania z Internetu (choćby o 15 minut krócej każdego tygodnia).
 • Zrób sobie wolne od komputera. Spróbuj odstawić Internet na jakiś czas.
 • Opowiedz o swojej sytuacji rodzicom. Warto szukać wsparcia u osób dorosłych, które mogą Ci pomóc w poradzeniu sobie z problemem i wspierać Cię w ograniczaniu czasu spędzanego przy komputerze. W niektórych sytuacjach związanych z nadużywaniem Internetu może być potrzebna pomoc specjalisty (psychologa, terapeuty), do którego możesz udać się z rodzicami.

Zawsze możesz skontaktować się z zespołem Helpline.org.pl. Na Helpline.org.pl lub pod bezpłatnym numerem            

800 100 100 

znajdziesz pomoc - również wtedy, gdy dotychczasowe działania nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Opracowano na podstawie materiałów dostarczonych przez współpracującą z naszą szkołą Fundację Dzieci Niczyje

Więcej na temat bezpiecznego Internetu znajdziecie na stronach:

www.numanuma.pl, www.sieciaki.pl, www.facebook.com/magazyn.numanuma, www.helpline.org.pl.

Pedagog

Iwona Biaduń

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator strony - przetestuj