Wykaz podręczników na rok szkolny 2014/2015W tydzień dookoła świata

2014-06-05 21:46:12, komentarzy: 0

 

            Pod koniec maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce wyruszyli śladami Fileasa Fogga – bohatera książki Juliusza Verne. Fileas miał 80 dni na okrążenie świata; my nie mogliśmy pozwolić sobie na taki luksus, musiał nam wystarczyć tydzień. Na szczęście mieliśmy do dyspozycji wszelkie udogodnienia technologiczne, nasza podróż była więc wirtualna. Naszym celem było nie tylko poznanie innych kultur, ale też kształtowanie szacunku i tolerancji wobec innych narodowości.

            Podobnie jak Fileas Fogg najpierw skierowaliśmy się na wschód - do Mongolii. Okazało się, że to bardzo interesujący kraj, zwłaszcza, kiedy opowiada o nim rodowity Mongoł – Radca Minister z Ambasady Mongolii w RP Pan Barkhas Dorj. Pan Minister pokazał nam film o swoim kraju, opowiedział o historii i kulturze Mongolii oraz odpowiedział na pytania uczniów. 
           W Azji Południowo-Wschodniej zatrzymaliśmy się na dłużej. Poznaliśmy stroje narodowe Mongolii, Indii i Japonii: na korytarzach szkoły pojawiły się osoby ubrane w ciepłe kożuchy            i kolorowe czapki z Mongolii, sari z Indii oraz kimona i haori z Japonii (stroje Japońskie zostały wypożyczone z Ambasady Japonii w Warszawie). Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się Budda siedzący na podłodze w pozycji lotosu. 

 

  

 

            Kolejny przystanek w podróży wirtualnej stanowiła Ameryka Południowa, a zwłaszcza Argentyna. Fileas Fogg podążał wprawdzie drogą północną, USA wydały nam się jednak tak dobrze znane, że postanowiliśmy je ominąć (z wyjątkiem kowbojki i Marilyn Monroe, które spacerowały po szkole we wtorkowy ranek). O Argentynie opowiedział nam były Ambasador RP w kilku krajach Ameryki Południowej Pan Paweł Kulka Kulpiowski. Okazało się, że chociaż nasi uczniowie uwielbiają piłkę nożną i mogą bez zastanowienia wymienić nazwiska piłkarzy i klubów Argentyńskich, o samej Argentynie wiedzą niewiele.  A skoro Pan Ambasador odwiedził w sumie 126 państw, był wręcz zasypywany pytaniami uczniów. 

 

    

 

 

 

        Oprócz wystąpień gości, pokazu mody i prezentacji najsławniejszych osób    z poszczególnych kontynentów, uczniowie Szkoły Podstawowej mieli okazję posłuchać muzyki etnicznej z różnych kultur: aborygenów z Australii, Indian z Ameryki Północnej jak również znanych wokalistów jak Bułat Okudżawa i Cesária Evora.  poznać pisarzy oraz malarzy z krajów odległych, jak np. Kolumbijczyk Gabriel Garcia Marquez oraz Edward Tingatinga z Tanzanii, obejrzeć zdjęcia i prezentacje o Nepalu, Bułgarii, Japonii, Omanie, Kenii, Etiopii i RPA, a także zapoznać się z licznymi folderami i broszurami, które przekazały nam Ambasady m.in. Belgii, Kuwejtu, RPA, Japonii, Szwajcarii, Słowenii i Finlandii. 
 

        Najmłodsi uczniowie szkoły również mieli swój udział w podróży dookoła świata. Oddziały przedszkolne słuchały baśni z Gruzji, Uralu i Sri Lanki, czytanych przez gimnazjalistki. Dzieci z zerówki przygotowały flagi, które urozmaiciły gazetki na holu szkoły. Wraz z przygotowanymi przez starszych uczniów plakatami flagi stworzyły niepowtarzalną dekorację, dzięki której hol stał się na kilka dni małym centrum świata.
 

                 Podczas podróży zorganizowaliśmy 3 konkursy: na temat stolic państw, pisarzy i ich krajów pochodzenia, a także na najciekawszy plakat przedstawiający wybrany kraj (Japonia, RPA, Nowa Zelandia, Brazylia, Kanada i Finlandia). Na koniec zaś podsumowaliśmy zdobytą podczas wyprawy wiedzę w Międzyklasowym Turnieju Wiedzy. Walczyli ze sobą przedstawiciele klas III – VI. Uczniowie, dopingowani przez klasy, odpowiadali na pytania dotyczące krajów, które odwiedziliśmy w ciągu Tygodnia. Największą wiedzą popisały się reprezentantki klasy Va, które odpowiedziały bezbłędnie na 6 z 10 pytań. Na nagrody przeznaczono gadżety otrzymane od Ambasady Szwajcarii, Japonii i Węgier, a także od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej  w Polsce. Ponadto Rada Rodziców ufundowała lody dla klasy, która wygrała Turniej Wiedzy oraz pizzę dla klasy, która przygotowała najciekawszy plakat.

 


Urszula Mastalerz

 

   Ewa Przybysz-Gardyza


 « powrót

Dodaj nowy komentarz


SZKOŁA PODSTAWOWA

im. MARII KOWNACKIEJ


GIMNAZJUM

im. RODZINY SAŻYŃSKICHPLAN PRACY SU

PODRĘCZNIKI ORAZ PROGRAMY - ROK SZKOLNY 2013/2014Partner 
Dnia Europejskiego

Więcej na http://blog.orange.pl/technologiczny/entry/witamy-wiosne-w-orange-konkurs/BAL CHOINKOWY 8 luty 2014
REGULAMIN

REGULAMIN

REGULAMIN

REGULAMIN

REGULAMIN KONKURSU NA LOGO Gimnazjum im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce

I TURNIEJ WARCABY - REGULAMIN DO POBRANIA:

Kreator strony - przetestuj