Wykaz podręczników na rok szkolny 2014/2015Kwiecień - Miesiącem Pamięci Narodowej

2014-03-24 08:43:37, komentarzy: 0

W świadomości Polaków kwiecień na zawsze zapisał się jako Miesiąc Pamięci Narodowej.

13 kwietnia będziemy obchodzili Dzień Katyński.

1 marca oddaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym. W pamięci mamy jeszcze Dzień Patrona.

Zachęcamy do przeczytania reportażu naszej koleżanki – Weroniki z klasy IIIb.

 

 

 

DZIŚ IDĘ WALCZYĆ – MAMO!

            Piątek – 14 lutego 2014 roku. W wielu szkołach województwa mazowieckiego uczniowie odliczają ostatnie godziny do rozpoczęcia ferii zimowych.  Ale w Gimnazjum im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce nikt nie myśli o odpoczynku. Trwają ostatnie przygotowania do obchodów 70. rocznicy wydarzeń, które przez społeczność lokalną zostały nazwane Wielką Wsypą.

      Gdy wybuchła II wojna światowa, Sażyńscy włączyli się w nurt walki konspiracyjnej. Małżonkowie wykonywali kopie różnych dokumentów. W ich  mieszkaniu prowadzono wykłady tajnej podchorążówki. Pani Stefania rozdzielała prasę podziemną, doręczała rozkazy, przewoziła amunicję pistoletową. Synowie Państwa Sażyńskichbrali udział  w wielu akcjach sabotażowych i dywersyjnych.

      Aż nadszedł pamiętny dzień 17 lutego 1944 roku. W pracowni fotograficznej Niemcy pojawili się około czwartej nad ranem. Aresztowano całą rodzinę oraz  łączniczkę Obwodu AK, Halinę Cudną.Sażyńscy przeszli piekło Pawiaka i przesłuchań w alei Szucha. Na pierwszy ogień brano chłopców, ale brutalne bicie nie przyniosło rezultatów. Każdy z nich ostatkiem sił meldował współwięźniom: „Wszystko  w porządku”.

            Czesław zmarł w szpitalu więziennym na Pawiaku. Witold i Tadeusz zostali rozstrzelani w ruinach getta. Pana Stefana wywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthof. Pani Stefania przeszła przez Ravensbrück i Sachsenhausen W 1946 roku wróciła do Mińska Mazowieckiego i pracowała do 96 roku życia.

            Dla uczniów gimnazjum w Starej Niedziałce Rodzina Sażyńskich jest synonimem najpiękniejszych  wartości, takich jak: pracowitość, rzetelność, odpowiedzialność, poświęcenie, patriotyzm.  

            Od ośmiu lat obchody Wielkiej Wsypy wiążą się z Dniem Patrona Szkoły.Dla społeczności szkolnej jest to dzień szczególny. Młodzież bierze udział w konkursach, przygotowuje  program artystyczny, porządkuje mogiły. Spotkanie z gośćmi, a szczególnie z osobami pamiętającymi wydarzenia z 1944 roku, zawsze jest dużym przeżyciem.

            –Już  są – informuje przejęta Weronika. Zaproszeni goście zajmują miejsca. Pada komenda: „Poczty sztandarowe, sztandary wprowadzić”. Pani Dyrektor Krystyna Gmur wita wszystkich, którzy przybyli na szkolną uroczystość. Po chwili mikrofon jest w rękach przewodniczącej samorządu szkolnego. Słychać nieco przytłumione, ale pewnie wypowiadane słowa: Państwo Sażyńscy mieli trzech synów: Czesława, Witolda i Tadeusza. Chłopcy należeli do pokolenia, które profesor Andrzej Chojnowski nazwał największym skarbem   II Rzeczypospolitej. Ci młodzi ludzie doceniali wartość wykształcenia, byli przejęci ideą pracy dla ojczyzny, z poświęceniem walczyli o swój kraj. Jestem przekonana, że to najpiękniejsze i najlepsze pokolenie, jakie kiedykolwiek miała Rzeczypospolita. Niestety, to pokolenie najokrutniej doświadczone …”

             Na ekranie pojawia się obraz w kolorze sepii. Radosny,rozśpiewany tłum. To maturzyści  z 1939 roku. W dźwięki radosnej piosenki wdziera się przeraźliwe wycie syren, a chwilę później słychać wybuchy bomb. „Jak trudno umierać, gdy naście masz lat” – mówi Natalia. Muzyka z filmu pt. „Polskie drogi” wypełnia przestrzeń sali gimnastycznej, a w oczach widzów szklą się pierwsze łzy wzruszenia. I tak już będzie do końca.

            Nikt nie jest zdziwiony, gdy Ala z przekonaniem wypowiada słowa: „Dziś idę walczyć – Mamo! Może nie wrócę więcej…” Przecież wtedy do walki stawali wszyscy – młodzi chłopcy i młode dziewczęta, a nawet dzieci.

            8 maja 1945 roku Niemcy podpisali akt kapitulacji, ale dla żołnierzy z Armii Krajowej to nie był koniec walki. Wkroczenie wojska sowieckiego oznaczało kolejną okupację. Przez lata starannie zacierano ślady zbrodni komunistycznych, ale naród nie zapomniał. My także nie zapominamy. Weronika intonuje: „Trudno jest wytrwać, gdy wszystko zdaje się stracone…”, a po chwili dwadzieścia osób odpowiada:  „Lecz przysięgaliśmy na orła i na krzyż, na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy…”

            Przypominamy nie tylko ustawę o Ustanowieniu Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale także sylwetki tych, którzy zginęli w „wolnej” Polsce. Oto przysięga siedemnastoletniej Inki. Oto ostatnia rozmowa Witolda Pileckiego z żoną.

            Słychać pierwsze akordy „Poloneza” Bartosza Chajdackiego i na scenę wychodzą uczennice, które kryją twarze za białymi i czerwonymi maskami. Przejmująca muzyka, piękna  choreografia i zastanawiająca wymowa tego tańca. Wszystko staje się jasne, gdy nasza koleżanka wypowiada ostatnie słowa:

„Co postanowisz, niech się ziści.

Niechaj się wola twoja stanie,

Ale zbaw mnie od nienawiści.

Ocal mnie od pogardy Panie.”

 

 Weronika Jastrzębska uczennica kl. III B

pod kierunkiem Jolanty Jackiewicz-Szuby

                                                              (w artykule wykorzystano fragmenty scenariusza)

 

 

 

 

 

 

Szóstoklasisto!

Lubisz dawne opowieści, interesujesz się historią Polski i swojego regionu?

Zapraszamy Cię do Gimnazjum im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce.

W naszej szkole już od kasy pierwszej realizujemy projekty historyczne,

bierzemy udział w wycieczkach szlakami znanych bohaterów,

przygotowujemy profesjonalne programy artystyczne

inspirowane faktami historycznymi.

Bądź z nami!

 

 

 

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz


SZKOŁA PODSTAWOWA

im. MARII KOWNACKIEJ


GIMNAZJUM

im. RODZINY SAŻYŃSKICHPLAN PRACY SU

PODRĘCZNIKI ORAZ PROGRAMY - ROK SZKOLNY 2013/2014Partner 
Dnia Europejskiego

Więcej na http://blog.orange.pl/technologiczny/entry/witamy-wiosne-w-orange-konkurs/BAL CHOINKOWY 8 luty 2014
REGULAMIN

REGULAMIN

REGULAMIN

REGULAMIN

REGULAMIN KONKURSU NA LOGO Gimnazjum im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce

I TURNIEJ WARCABY - REGULAMIN DO POBRANIA:

Kreator strony - przetestuj