BIBLIOTEKA

Godziny pracy Biblioteki Szkolnej

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

800-1355

800-1500

830-1430

800-1500

800-1355

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Starej Niedziałce mieści się w sali numer 32/33. Składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni i czytelni połączonej z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej z czterema stanowiskami komputerowymi ze stałym dostępem do Internetu.
Do głównych zadań biblioteki należy:
  • Gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów.
  • Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i wyzwalanie postaw twórczych czytelników z uwzględnieniem indywidualnych zdolności i możliwości uczniów.
  • Pomoc w dotarciu do informacji i kompletowaniu materiałów potrzebnych do konkursów, projektów.
  • Przygotowanie uczniów do umiejętnego korzystania z różnych źródeł informacji, a także samodzielnego zdobywania wiedzy.
  • Prowadzenie lekcji z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, jak również zajęć biblioterapii i treningu twórczości.
  • Upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów.
  • Organizowanie konkursów, wystaw, projektów, apeli, akcji charytatywnych.
  • Współpraca ze środowiskiem szkolnym i lokalnym.
Biblioteka Szkolna dysponuje księgozbiorem liczącym około 8 tys. woluminów, prenumerowanych jest 11 tytułów czasopism, w tym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk” i młodzieży „Victor gimnazjalista”. Dysponuje dużym księgozbiorem: lekturami dla wszystkich klas, podręcznikami, atlasami, słownikami językowymi, ciekawą literaturą dla młodzieży, książkami popularnonaukowymi, albumami, encyklopediami. W bibliotece znajdują się także zbiory multimedialne w postaci programów multimedialnych, filmów dydaktycznych na płytach CD i kasetach VHS.
Biblioteka Szkolna aktywnie uczestniczy w życiu szkoły poprzez organizuję wielu ciekawych i interesujących konkursów czytelniczych i recytatorskich, projektów uczniowskich, akcji charytatywnych (zbiórka zakrętek, baterii, makulatury, przyborów szkolnych, puszek). Co roku przygotowywane są uroczystości: Pasowania na Czytelnika, obchody Święta Biblioteki, urodziny Pluszowego Misia, Dzień Patrona Marii Kownackiej, Światowy Dzień Książki. Biblioteka włączyła się w przygotowanie Dnia Teatru i Jasełek.
W 2009 roku Pani Urszula Mastalerz przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” pełniąc funkcję lidera. W ramach współpracy z Fundacją ABC XXI wiek organizuje spotkania czytelnicze z ciekawymi ludźmi, apele, konkursy oraz akcje czytelnicze.
W bibliotece pracują dwie bibliotekarki p. Urszula Mastalerz i p. Agata Paudyna. Biblioteka Szkolna jest miejscem niezwykłym, w którym panuje ożywiona i twórcza atmosfera.
Zapraszamy do Biblioteki Szkolnej, zachęcamy do czytania książek ponieważ:
1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
9. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
10. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.

Biblioteka Szkolna w listopadzie.

2011-12-03 12:48:45, komentarzy: 0

 

 

          Listopad upłynął pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”. W ramach projektu uczniowskiego „Maria Kownacka jej życie i twórczość”, Biblioteka Szkolna zorganizowała spotkanie czytelnicze z panią Urszulą Bartnicką. W trakcie spotkania najmłodsi uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III poznali tajniki zawodu pielęgniarki, dowiedzieli się jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz higiena osobista. P.Bartnicka przypomniała uczniom jak ważny dla naszego zdrowia jest sport i gimnastyka. Aby słowa naszego gościa nabrały znaczenia p. Urszula Mastalerz zaprosiła uczniów do wspólnej zabawy przy dźwiękach piosenki „Gimnastyka to podstawa” oraz „Tańczymy Labada”. Ponadto uczestnicy spotkania dowiedzieli się jakie produkty powinny znaleźć się w naszej diecie, a jakich powinniśmy unikać.  W zdrowym ciele jest witamin wiele o tej prawdzie przypomnieli uczniowie klasy IV- Laura Kulbacka, Krystian Zawadzki, Julia Rogala i Urszula Podlasek a także Jakub Ostrowski i Małgorzata Witkowska, w krótkiej inscenizacji „W królestwie witamin”. W przedstawieniu najważniejsze witaminy zaatakował wirus, uczestnicy spotkania w zabawie tropiciele witamin musieli pomóc „osłabić” wirusa i odnaleźć witaminy. P. Bartnicka w trakcie spotkania odczytała uczniom opowiadanie M. Kownackiej „Kukuryku na ręczniku”, które mówi o tym jak ważne jest mycie rąk.

          

  Spotkanie czytelnicze zakończone zostało quizem (nagrodami były akcesoria medyczne- strzykawki i naklejki). Uczestnicy spotkania na koniec obejrzeli kącik akcesoria p. pielęgniarki (bandaże, strzykawki itp.) oraz liczne plakaty np. „Piramida żywienia”, „Kiedy myjemy ręce?”, „Jak uchronić się przed grypą?”. Biblioteka Szkolna w tym dniu udekorowana była wielkimi owocami. Uczniowie za udział w spotkaniu otrzymali naklejki dzielnego pacjenta oraz „witaminową bombę owocową”.  

 

Święto Jeża to niezwykła gratka dla miłośników przyrody. Dekoracja szkoły, gazetka oraz wystawka na holu (jeże wykonane z łupinek orzecha przez dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz techniką orgiami na zajęciach z panią Urszulą Mastalerz) przybliżyły wszystkim uczniom sympatyczne zwierzę jakim jest Jeż. Dodatkowo 10.11.2011 w Bibliotece Szkolnej p. Urszula Mastalerz zorganizowała akcję, każdy czytelnik odwiedzający bibliotekę miał możliwość skosztowania jabłuszka od Jeża, który niósł je na swych kolach. Święto Jeża wzbudziło wiele radości i  uśmiechu.

 

Pasowanie na czytelnika. Uczniowie klas I, w dniu 21.11.2011 zostali uroczyście pasowanie na czytelników Biblioteki Szkolnej przez p. Urszulę Mastalerz. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy IV, którzy wcielili się w rolę bibliotecznych duszków, króla, królowej oraz królewny. Ponadto na scenie pojawiły się najbardziej znane bajkowe postacie: Plastuś, Śpiąca Królewna, Małgosia, Czerwony Kapturek. Bajkowe postacie i królewska rodzina przybliżyły przyszłym czytelnikom prośby ksiązki, dowiedzieli się dzięki nim jakie książki znajdują się w bibliotece. Ale najważniejszą prawdą przekazaną przez występujących było znaczenie książki w życiu każdego człowieka. Dzięki wierszą uczniowie wiedzą dlaczego warto czytać, co zyskują dzięki książką. Po uroczystym pasowaniu na czytelnika, każdy uczeń klasy I wypożyczył książkę. W nagrodę otrzymał dyplom czytelnika oraz zakładkę.

 

   Witamy serdecznie w gronie czytelników Biblioteki Szkolnej uczniów klas I naszej szkoły.

 

25.11 od kilku lat w Bibliotece Szkolnej obchodzimy urodziny misia pluszowego. W tym roku p. Urszula Mastalerz przygotowała wiele atrakcji w tym spotkanie czytelnicze z uczniami oddziałów przedszkolnych, w trakcie którego uczniowie klasy IV- Dawid Rogulski, Aleksandra Rosik, Wiktoria Dorosz, Laura Kulbacka przedstawili inscenizację „Zbych ma misia”. Najmłodsi uczniowie spróbowali swych sił w miniowej gimnastyce oraz konkursie misiowe zagadki, gdzie nagrodami było Kubusiowe „małe co nieco”. Ponadto w tym dniu szkołę udekorowały roześmiane misie wykonane przez Natalię Fedorowicz i Kingę Wojciechowską oraz wystawka „Nasze misie”. W Bibliotece Szkolnej pojawiły się plakaty  z misiami oraz „Misiowe książeczki”. W czasie przerw p. Urszula Mastalerz czytała dzieciom wiersze o misach, w czasie których uczniowie próbowali swych sił w dramie. Na długiej przerwie odbył się misiowy konkurs zagadkowy. Nie lada atrakcją okazał się konkurs na imię dla misia bibliotecznego. Wśród wielu nietypowych (Zakładek, Grubcio), oryginalnych (Bajladeusz, Kochany miś) i zabawnych (Kaprysio, Rysiek) propozycji imion uczniowie oddziałów przedszkolnych wybrali imię wymyślone przez Annę Krawczak „Bibliotekuś”.

 

                                                                                                             Urszula Mastalerz

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator strony - przetestuj