BIBLIOTEKA

Godziny pracy Biblioteki Szkolnej

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

800-1355

800-1500

830-1430

800-1500

800-1355

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Starej Niedziałce mieści się w sali numer 32/33. Składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni i czytelni połączonej z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej z czterema stanowiskami komputerowymi ze stałym dostępem do Internetu.
Do głównych zadań biblioteki należy:
  • Gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów.
  • Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i wyzwalanie postaw twórczych czytelników z uwzględnieniem indywidualnych zdolności i możliwości uczniów.
  • Pomoc w dotarciu do informacji i kompletowaniu materiałów potrzebnych do konkursów, projektów.
  • Przygotowanie uczniów do umiejętnego korzystania z różnych źródeł informacji, a także samodzielnego zdobywania wiedzy.
  • Prowadzenie lekcji z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, jak również zajęć biblioterapii i treningu twórczości.
  • Upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów.
  • Organizowanie konkursów, wystaw, projektów, apeli, akcji charytatywnych.
  • Współpraca ze środowiskiem szkolnym i lokalnym.
Biblioteka Szkolna dysponuje księgozbiorem liczącym około 8 tys. woluminów, prenumerowanych jest 11 tytułów czasopism, w tym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk” i młodzieży „Victor gimnazjalista”. Dysponuje dużym księgozbiorem: lekturami dla wszystkich klas, podręcznikami, atlasami, słownikami językowymi, ciekawą literaturą dla młodzieży, książkami popularnonaukowymi, albumami, encyklopediami. W bibliotece znajdują się także zbiory multimedialne w postaci programów multimedialnych, filmów dydaktycznych na płytach CD i kasetach VHS.
Biblioteka Szkolna aktywnie uczestniczy w życiu szkoły poprzez organizuję wielu ciekawych i interesujących konkursów czytelniczych i recytatorskich, projektów uczniowskich, akcji charytatywnych (zbiórka zakrętek, baterii, makulatury, przyborów szkolnych, puszek). Co roku przygotowywane są uroczystości: Pasowania na Czytelnika, obchody Święta Biblioteki, urodziny Pluszowego Misia, Dzień Patrona Marii Kownackiej, Światowy Dzień Książki. Biblioteka włączyła się w przygotowanie Dnia Teatru i Jasełek.
W 2009 roku Pani Urszula Mastalerz przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” pełniąc funkcję lidera. W ramach współpracy z Fundacją ABC XXI wiek organizuje spotkania czytelnicze z ciekawymi ludźmi, apele, konkursy oraz akcje czytelnicze.
W bibliotece pracują dwie bibliotekarki p. Urszula Mastalerz i p. Agata Paudyna. Biblioteka Szkolna jest miejscem niezwykłym, w którym panuje ożywiona i twórcza atmosfera.
Zapraszamy do Biblioteki Szkolnej, zachęcamy do czytania książek ponieważ:
1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
9. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
10. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.

Dzień Kota w Bibliotece Szkolnej

2012-03-06 21:01:21, komentarzy: 0

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Starej Niedziałce uczciła w sposób wyjątkowy takie święta jak dzień jeża, urodziny misia, dzień języka ojczystego. Do tej listy dołączymy dzień kota.

       Obchody rozpoczęliśmy już w pierwszych dniach lutego od ogłoszenia akcji  charytatywnej „Pomóż kotkom przetrwać zimę” czyli zbiórki żywności, karmy, bluz i innych niezbędnych rzeczy dla kotków ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Józefowie. Ponadto Szkołę Podstawową im. Marii Kownackiej ozdobiły koty i kotki, na gazetkach znalazły się najważniejsze i najciekawsze informacje o czworonożnych pupilkach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawka książek „Koty, kotki i kocury” oraz kocie wierszyki umieszczone w Bibliotece Szkolnej. Dla uczniów Szkoły Podstawowej Bibliotek Szkolna zorganizował konkurs plastyczny „Koty, kotki i kocury na kartach literatury”, prace konkursowe przedstawiały całą plejadę kocich bohaterów bajek, baśni i powieści takich jak Kot w butach, Kot Filomen, Chory kotek.

          Jednak uroczyste obchody miały miejsce 17.02 w Bibliotece Szkolnej. W tym dniu Szkoła Podstawowa w Starej Niedziałce zaroiła się od kotków, kocurów, a to za sprawą uczniów wymalowanych za kotki. Uczennice klasy VI b przebrane za koty malowały  dzieci, rysując im wąsy i kokardki. W Bibliotece Szkolnej uczniowie mogli obejrzeć galerię kotków z różnych stron świata, maskotek oraz kotów wykonanych techniką origami. Uczniowie oddziałów przedszkolnych i klasy Ib uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym, w czasie którego p. Urszula Mastalerz przebrana za kota wprowadziła dzieci w koci świat, przedstawiając najsłynniejsze koty te z kart literatury oraz z obrazów, uczniowie wysłuchali fragmentu „Plastusiowa” M. Kownackiej o przygodach Plaskotka. Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja czytelnicza, na każdego ucznia wypożyczającego książkę w tym dniu czekała słodka niespodzianka „kocie łakocie”.  Dzień Kota spodobał się tak bardzo, że został przedłużony o kolejny dzień. Również w tym dniu na wypożyczających książki czekały kocie łakocie, Biblioteka Szkolna ponadto przerodziła się w salę kinową na długich przerwach odbywały się projekcie filmu „Przygody Kota Filomena”. 

           Zbiórka pożywienia dla kotków ze schroniska zakończyła się 28.02, uczniowie Szkoły Podstawowej wykazali się wielkim serce, zebrane pożywienie, koce, bluzy, poduszki pozwolą kotkom przetrwać zimę.

 Urszula Mastalerz

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator strony - przetestuj