BIBLIOTEKA

Godziny otwarcia wypożyczalni

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

800-1440

800-1440

800-1345

800-1440

800-1345

Godziny otwarcia czytelni i ICIM

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

-

1050-1400

800-1005

1050-1400

-

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Starej Niedziałcemieści się w sali numer 32/33. Składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni i czytelni połączonej z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej z czterema stanowiskami komputerowymi ze stałym dostępem do Internetu. W bibliotece pracuje jedna bibliotekarka p. Urszula Mastalerz. Ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystają uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.

 

Do głównych zadań biblioteki należy:


Gromadzenie, opracowanie przechowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych

 

Obsługa użytkowników poprzez udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej

 

Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i wyzwalanie postaw twórczych czytelników z uwzględnieniem indywidualnych zdolności i możliwości uczniów.

 

Pomoc w dotarciu do informacji i kompletowaniu materiałów potrzebnych do konkursów, projektów.

 

Upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów.

 

Przygotowanie uczniów do umiejętnego korzystania z różnych źródeł informacji, a także samodzielnego zdobywania wiedzy.

 

Organizowanie konkursów, wystaw,projektów, apeli, akcji charytatywnych.

 

Prowadzenie lekcji z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, jak również zajęć biblioterapii i treningu twórczości.

 

Współpraca znauczycielami w zakresie realizacji ścieżki edukacji czytelniczej i medialnej.        Biblioteka Szkolna posiada księgozbiór liczący 5800 woluminów, a wśród nich lektury, literatura popularnonaukowa w tym słowniki, encyklopedie, atlasy, albumy, literatura dla dzieci i młodzieży.  Prenumerowanych jest 11 tytułów periodyków,w tym „Świerszczyk”, „Victor gimnazjalista”, „Młody technik”, „Przyroda Polska”. W bibliotece znajdują się zbiory audiowizualne w postaci programów multimedialnych, filmów dydaktycznych na płytach DVD i kasetach VHS,audiobooki, płyty CD.

Biblioteka Szkolna jest miejsce twórczej, kreatywnej pracy, w sposób aktywny uczestniczy w życiu szkoły poprzez organizację wielu ciekawych i interesujących konkursów czytelniczych i recytatorskich, projektów uczniowskich, akcji charytatywnych (zbiórka zakrętek, baterii, makulatury). Co roku przygotowywane są uroczystości: Pasowania na Czytelnika, obchody Święta Biblioteki, urodziny Pluszowego Misia, Dzień Patrona Marii Kownackiej, Światowy Dzień Książki. Biblioteka szkolna stała się miejscem animacji kultury poprzez szereg działań, które aktywizują dzieci i młodzież do działania, ponadto panuje w niej ożywiona i twórcza atmosfera.

 

W 2009 roku Pani Urszula Mastalerz przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” pełniąc funkcję lidera. W ramach współpracy z Fundacją ABC XXI wiek organizuje spotkania czytelnicze z ciekawymi ludźmi, apele, konkursy oraz akcje czytelnicze.

 

 

Dlaczego warto czytać książki? Na to pytanie odpowiedziały uczennice klasy V (Ula, Ola, Laura, Marta, Jula, Wiktoria iGosia). Książki warto czytać ponieważ:

 

  1. „mają magiczną moc wyobraźni”, przez rozwijają wyobraźnię, a to ma wpływ na pomysłowość!
  2. „Często stanowią zaproszenie do krainy bajek.”„kształcą i rozwijają”, zdobywamy dzięki nim wiedzę, uczą i dostarczają wiedzy o świecie
  3. „rozwijają pamięć” i pozwalają zachować ją do późnych lat w dobrej kondycji 
  4. dostarczają rozrywki, są „świetnym sposobem na nudę”, bawią, mają wpływ na sferę emocjonalną człowieka - śmieszą, smucą, przerażają
  5. uczą że "wiesz więcej = możesz więcej" 
  6. napisane w dobrym stylu książki „uczą nowego słownictwa” i ciekawych związków frazeologicznych, oryginalnych wyrażeń; w pewnym stopniu zapewne pomagają w formułowaniu myśli i wypowiedzi;
  7. ich lektura pozwala zdobyć „umiejętność poprawnego pisania”, gdy sporo czytasz to tego typu błędów raczej nie robisz,
  8. „dzięki nim stajemy się bogatsi.”

PAŹDZIERNIK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

2012-11-08 21:00:29, komentarzy: 0

        Biblioteka Szkolna w październiku ulegała ciągłym przeobrażeniom, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniała się w wioskę indiańską, pocztę, czytelnię dla osób niewidomych. Ale po kolei.

        Już na początku miesiąca, a mianowicie 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt.

Biblioteka szkolna, aby promować czytanie i  umilić uczniom pobyt w szkole ozdobiła korytarze szkolne wierszami o zwierzętach oraz przysłowiami ze zwierzętami w rolach głównych. Kilka dni później, 15 października w sposób niecodzienny został uczczony dzień osób niewidomych. W  tym dniu w bibliotece szkolnej pojawił się ciekawy kącik czytelniczy. Każdy kto miał ochotę mógł spróbować z zasłoniętymi oczami przeczytać książki napisane alfabetem Braille'a. Ponadto czytelnicy dowiedzieli się jak zachować się w stosunku do osoby niewidomej, poznali życiorys L. Braille’a twórcy alfabetu. Było to dla większości dzieci poruszające doświadczenie.

        

Jeszcze nie opadły emocje po wzruszających chwilach, a już 18 października obchodzimy dzień poczty polskiej. Tym razem od 15.10 do 19.10 w bibliotece szkolnej pojawiło się okienko pocztowe. Uczniowie zapoznali się z formularzami pocztowymi oraz poznali zasady adresowania kopert, pocztówek. Panie w okienku pocztowym- w które wcieliły się Urszula Podlasek, Jula Rogala i Marta Gańko, rozpowszechniały koperty, pocztówki, udzielały informacji, pomagały adresować, naklejać znaczki oraz wrzucać listy do skrzynki. Uczniowie mieli możliwość wykorzystać wiedzę w praktyce pisząc listy oraz pozdrowienia na  pocztówkach do kolegów i koleżanek oraz nauczycieli. Pan listonosz, w którego wcieliła się Laura Kulbacka, rozniósł korespondencję zarówno dla uczniów jak i nauczycieli (życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowane przez Samorząd Uczniowski) wywołując przy tym wiele radości. Tydzień pisania listów połączony był z czytaniem w czytelni przez p. Urszulę Mastalerz wierszy i opowiadań o listonoszach, zadaniach poczty jak również zasadach dobrego wychowania związanego z np. czytaniem cudzych listów. I tak uczniowie mogli wysłuchać wierszy J. Tuwima i M. Brykczyńskiego oraz opowiadania G. Kasdepke. Aby zrozumieć dokładnie jak działa urząd pocztowy oraz poznać drogę listu od nadawcy do adresata Samorządu Uczniowski pod opieką p. Urszuli Mastalerz wybrał się do Urzędy Poczty Polskiej w Mińsku Maz. Uczniowie podczas wycieczki poznali zakamarki urzędu, dowiedzieli się m.in.: ilu listonoszy pracuje na terenie Mińska Maz., gdzie znajduje się przegródka na listy do szkoły, jak stempluje się listy, gdzie przyjmowane są paczki i jak wygląda miejsce pracy listonosza. Pani, która była naszym przewodnikiem opowiedziała historię poczty, pokazała dawne dyliżanse zajmujące się rozwożeniem listów. Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej uczestnicy w programie „Czytające szkoły” w ramach współpracy z Fundacją „Cała Polska czyta dzieciom”, dlatego pani listonosz przeczytała uczniom wiersz o listonoszu Alojzym.  Wizyta na poczcie według opinii uczestników była jedną z najciekawszych wycieczek.

      

  Powoli ochłonęliśmy po wizycie listonosza, a 24 października czytelnia biblioteki szkolnej zamieniła się w wioskę indiańską. Oddziały przedszkolne wybrały się statkiem Santa Maria w rejs do Indii z Krzysztofem Kolumbem w którego wcieliła się P. Agata Paudyna. Jednak jak pokazała historia żeglarze dotarli do nowego lądu, Ameryki. Tym nowym lądem okazała się czytelnia biblioteki szkolnej która zamieniła się  wioskę Indiańską, za sprawą tipi i Indianina „Tańczącej książki”. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się od Indianina, którym okazała się p. Urszula Mastalerz wielu ciekawych informacji o jego ubiorze, z czego zrobione były pióropusze, co jedli Indianie, jak się porozumiewali, co symbolizował totem i czym się różni tipi od wigwamu. Podczas wspólnej zabawy ruchowej „polowanie na bizony” przenieśli się na stepy Ameryki. Gość specjalny wódz plemienia p. Krystyna Gmur odczytała opowiadanie „W wiosce indiańskiej”, a dzieci metodą dramy naśladowały ruchy i dźwięki pojawiające się w czytanym utworze. Jednak, aby zostać Indianinem trzeba upolować bizona oraz tańcem wywołać deszcz. Dzieciom podczas tańca udało się wywołać kolorowy deszcz, w nagrodę każdy mógł spróbować mięsa bizona oraz otrzymał od wodza piórko do swojego indiańskiego pióropusza. W tym dniu na przerwach pozostali uczniowie również mieli możliwość wysłuchania opowiadania o Indianach oraz spędzenia czasu na wspólnej zabawie np. „Indianie”.

         W tym dniu, 24 października dziewczyny z klasy IV a urządziły dzień orzecha. Łasuchy mogły posmakować orzechów na słono i słodko. W ofercie młodych przedsiębiorców znalazły się orzechy: laskowe, włoskie, pistacje i fistaszki, elegancko i stylowo zapakowane. 

 

Ula Mastalerz

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator strony - przetestuj