BIBLIOTEKA

Godziny otwarcia wypożyczalni

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

800-1440

800-1440

800-1345

800-1440

800-1345

Godziny otwarcia czytelni i ICIM

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

-

1050-1400

800-1005

1050-1400

-

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Starej Niedziałcemieści się w sali numer 32/33. Składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni i czytelni połączonej z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej z czterema stanowiskami komputerowymi ze stałym dostępem do Internetu. W bibliotece pracuje jedna bibliotekarka p. Urszula Mastalerz. Ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystają uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.

 

Do głównych zadań biblioteki należy:


Gromadzenie, opracowanie przechowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych

 

Obsługa użytkowników poprzez udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej

 

Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i wyzwalanie postaw twórczych czytelników z uwzględnieniem indywidualnych zdolności i możliwości uczniów.

 

Pomoc w dotarciu do informacji i kompletowaniu materiałów potrzebnych do konkursów, projektów.

 

Upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów.

 

Przygotowanie uczniów do umiejętnego korzystania z różnych źródeł informacji, a także samodzielnego zdobywania wiedzy.

 

Organizowanie konkursów, wystaw,projektów, apeli, akcji charytatywnych.

 

Prowadzenie lekcji z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, jak również zajęć biblioterapii i treningu twórczości.

 

Współpraca znauczycielami w zakresie realizacji ścieżki edukacji czytelniczej i medialnej.        Biblioteka Szkolna posiada księgozbiór liczący 5800 woluminów, a wśród nich lektury, literatura popularnonaukowa w tym słowniki, encyklopedie, atlasy, albumy, literatura dla dzieci i młodzieży.  Prenumerowanych jest 11 tytułów periodyków,w tym „Świerszczyk”, „Victor gimnazjalista”, „Młody technik”, „Przyroda Polska”. W bibliotece znajdują się zbiory audiowizualne w postaci programów multimedialnych, filmów dydaktycznych na płytach DVD i kasetach VHS,audiobooki, płyty CD.

Biblioteka Szkolna jest miejsce twórczej, kreatywnej pracy, w sposób aktywny uczestniczy w życiu szkoły poprzez organizację wielu ciekawych i interesujących konkursów czytelniczych i recytatorskich, projektów uczniowskich, akcji charytatywnych (zbiórka zakrętek, baterii, makulatury). Co roku przygotowywane są uroczystości: Pasowania na Czytelnika, obchody Święta Biblioteki, urodziny Pluszowego Misia, Dzień Patrona Marii Kownackiej, Światowy Dzień Książki. Biblioteka szkolna stała się miejscem animacji kultury poprzez szereg działań, które aktywizują dzieci i młodzież do działania, ponadto panuje w niej ożywiona i twórcza atmosfera.

 

W 2009 roku Pani Urszula Mastalerz przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” pełniąc funkcję lidera. W ramach współpracy z Fundacją ABC XXI wiek organizuje spotkania czytelnicze z ciekawymi ludźmi, apele, konkursy oraz akcje czytelnicze.

 

 

Dlaczego warto czytać książki? Na to pytanie odpowiedziały uczennice klasy V (Ula, Ola, Laura, Marta, Jula, Wiktoria iGosia). Książki warto czytać ponieważ:

 

  1. „mają magiczną moc wyobraźni”, przez rozwijają wyobraźnię, a to ma wpływ na pomysłowość!
  2. „Często stanowią zaproszenie do krainy bajek.”„kształcą i rozwijają”, zdobywamy dzięki nim wiedzę, uczą i dostarczają wiedzy o świecie
  3. „rozwijają pamięć” i pozwalają zachować ją do późnych lat w dobrej kondycji 
  4. dostarczają rozrywki, są „świetnym sposobem na nudę”, bawią, mają wpływ na sferę emocjonalną człowieka - śmieszą, smucą, przerażają
  5. uczą że "wiesz więcej = możesz więcej" 
  6. napisane w dobrym stylu książki „uczą nowego słownictwa” i ciekawych związków frazeologicznych, oryginalnych wyrażeń; w pewnym stopniu zapewne pomagają w formułowaniu myśli i wypowiedzi;
  7. ich lektura pozwala zdobyć „umiejętność poprawnego pisania”, gdy sporo czytasz to tego typu błędów raczej nie robisz,
  8. „dzięki nim stajemy się bogatsi.”

Lutowe podróże z książką i nie tylko.

2013-04-04 14:45:34, komentarzy: 0

Lutowe podróże z książką i nie tylko.

 

Podróże krótkie i długie, a gdzie … dookoła świata, z torbą pełną, a czego…. pełną bajkowych lizaków i cukiereczków, a także…hm… pizzy. Po feriach pełnych wrażeń, nadszedł czas równie ciekawych akcji i atrakcji. Ale po kolei…

 

 

 

 

13.02 wyruszyliśmy w podróż dookoła świata z Fileasem Foggiem, niestety trwała ona tylko 30 minut. Okazją do wojaży po lądach, morzach była rocznica śmierci pisarza. Czytelnicy poznali nie tylko twórczość Juliusza Verna, ale przygody nieustraszonego podróżnika zapisane w powieści „W 80 dni dookoła świata” odczytane przez bibliotekarkę. Podróż trwała krótko, zaledwie 30 minut, ale poczuliśmy smak przygody, walki z przeciwnościami losu. Jeszcze w głowie szumiały fale morza, dźwięk pociągu, a już następnego dnia powiało miłością. W czytelni pojawiła się opływająca czerwienią wystawka książek z poezją opiewającą to najpiękniejsze uczucie. Wiersze dla dzieci i dorosłych wzbudzały wiele emocji. W tle poezji i aforyzmów rozbrzmiewały dźwięki piosenek o miłości. Ciekawym akcentem w tym dniu było czytanie przez Ulę Podlasek, Laurę Kulbacką oraz Julię Rogalę z klasy V opowiadań o niesfornych bliźniakach Kubie i Bubie, dotyczących np.: całowania w rękę, wręczania kwiatów. Kolejne dni przyniosły obchody Dnia Kota i Myszy, uroczyste obchody DBI, ale o tym w innych sprawozdaniach.

 

 

 

 

Skrzynka Szkolnych Pomysłów działa od listopada, wrzucono do niej wiele ciekawych propozycji, jedną z nich był dzień cukierka, który wymyśliła Maja Biernacka. 22.02 uczennica klasy IV b Maja zorganizowała w bibliotece szkolnej obchody tego słodkiego dnia. Jak zawsze pełno atrakcji przyciągnęło wielu czytelników- wystawka książek kucharskich, informacje o cukierkach, słodkie zapachy i malowanie lizaczków na twarzach dzieci, jednak najbardziej podobało się dzieciom rozdawanie cukierków.  Niezwykły okazał się także konkurs „Bajkowe lizaczki i cukiereczki”, prace aż zachęcały do smakowania, kosztowania, degustacji.

 

 

 

  

 

Biblioteka Szkolna po raz 2 włączyła się w uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Czytelnia przeszła metamorfozę, a wraz z nią p. Urszula Mastalerz i p. Agata Paudyna. Nieśmiało przekraczający próg czytelni uczniowie klasy I Gimnazjum z niedowierzaniem spoglądali na zmiany, jakie zaszły w wystroju i nauczycielkach. Nieśmiało zajęli miejsca w sali wykładowej gdzie prof. Ortografiński i prof. Gramatyńki mieli swój wykład dotyczący historii języka polskiego oraz słowników. Po wykładzie odbył się szkolny konkurs „Mistrz ortografii”, w którym udział wzięli reprezentanci klas I-III gimnazjum.

 

 

 

 

 


27.02 w dość nietypowy sposób biblioteka szkolna świętowała dzień pizzy. W czytelni, która ostatnio staje się centrum kultury, pojawiły się ciekawostki dotyczącej tej potrawy, historii powstania, składu, rekordów. Na dwóch kolejnych przerwach p. Ula Mastalerz zorganizowała konkurs wiedzy o pizzy, kto prawidłowo odpowiedział na zadane pytania mógł skosztować tej potrawy, która swymi korzeniami sięga starożytnej Grecji.

 

 

 

Koniec lutego przyniósł ze sobą nie tylko lekki powiew wiosny, ale także ciekawą atrakcję. 28.02 w bibliotece odbyła się lekcja otwarta dla uczniów III klasy Gimnazjum dotycząca powtórki wiadomości ze starożytności. Uczniowie przenieśli się do starożytnego amfiteatru, wzięli udział w wycieczce po galerii, poznali sylwetki filozofów i pisarzy.

 

 

 

 Luty pełen atrakcji rozpoczął się podróżą dookoła świata, a zakończył spacerem po starożytnych ruinach. 

 

Urszula Mastalerz

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator strony - przetestuj