BIBLIOTEKA

Godziny otwarcia wypożyczalni

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

800-1440

800-1440

800-1345

800-1440

800-1345

Godziny otwarcia czytelni i ICIM

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

-

1050-1400

800-1005

1050-1400

-

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Starej Niedziałcemieści się w sali numer 32/33. Składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni i czytelni połączonej z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej z czterema stanowiskami komputerowymi ze stałym dostępem do Internetu. W bibliotece pracuje jedna bibliotekarka p. Urszula Mastalerz. Ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystają uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.

 

Do głównych zadań biblioteki należy:


Gromadzenie, opracowanie przechowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych

 

Obsługa użytkowników poprzez udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej

 

Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i wyzwalanie postaw twórczych czytelników z uwzględnieniem indywidualnych zdolności i możliwości uczniów.

 

Pomoc w dotarciu do informacji i kompletowaniu materiałów potrzebnych do konkursów, projektów.

 

Upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów.

 

Przygotowanie uczniów do umiejętnego korzystania z różnych źródeł informacji, a także samodzielnego zdobywania wiedzy.

 

Organizowanie konkursów, wystaw,projektów, apeli, akcji charytatywnych.

 

Prowadzenie lekcji z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, jak również zajęć biblioterapii i treningu twórczości.

 

Współpraca znauczycielami w zakresie realizacji ścieżki edukacji czytelniczej i medialnej.        Biblioteka Szkolna posiada księgozbiór liczący 5800 woluminów, a wśród nich lektury, literatura popularnonaukowa w tym słowniki, encyklopedie, atlasy, albumy, literatura dla dzieci i młodzieży.  Prenumerowanych jest 11 tytułów periodyków,w tym „Świerszczyk”, „Victor gimnazjalista”, „Młody technik”, „Przyroda Polska”. W bibliotece znajdują się zbiory audiowizualne w postaci programów multimedialnych, filmów dydaktycznych na płytach DVD i kasetach VHS,audiobooki, płyty CD.

Biblioteka Szkolna jest miejsce twórczej, kreatywnej pracy, w sposób aktywny uczestniczy w życiu szkoły poprzez organizację wielu ciekawych i interesujących konkursów czytelniczych i recytatorskich, projektów uczniowskich, akcji charytatywnych (zbiórka zakrętek, baterii, makulatury). Co roku przygotowywane są uroczystości: Pasowania na Czytelnika, obchody Święta Biblioteki, urodziny Pluszowego Misia, Dzień Patrona Marii Kownackiej, Światowy Dzień Książki. Biblioteka szkolna stała się miejscem animacji kultury poprzez szereg działań, które aktywizują dzieci i młodzież do działania, ponadto panuje w niej ożywiona i twórcza atmosfera.

 

W 2009 roku Pani Urszula Mastalerz przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” pełniąc funkcję lidera. W ramach współpracy z Fundacją ABC XXI wiek organizuje spotkania czytelnicze z ciekawymi ludźmi, apele, konkursy oraz akcje czytelnicze.

 

 

Dlaczego warto czytać książki? Na to pytanie odpowiedziały uczennice klasy V (Ula, Ola, Laura, Marta, Jula, Wiktoria iGosia). Książki warto czytać ponieważ:

 

  1. „mają magiczną moc wyobraźni”, przez rozwijają wyobraźnię, a to ma wpływ na pomysłowość!
  2. „Często stanowią zaproszenie do krainy bajek.”„kształcą i rozwijają”, zdobywamy dzięki nim wiedzę, uczą i dostarczają wiedzy o świecie
  3. „rozwijają pamięć” i pozwalają zachować ją do późnych lat w dobrej kondycji 
  4. dostarczają rozrywki, są „świetnym sposobem na nudę”, bawią, mają wpływ na sferę emocjonalną człowieka - śmieszą, smucą, przerażają
  5. uczą że "wiesz więcej = możesz więcej" 
  6. napisane w dobrym stylu książki „uczą nowego słownictwa” i ciekawych związków frazeologicznych, oryginalnych wyrażeń; w pewnym stopniu zapewne pomagają w formułowaniu myśli i wypowiedzi;
  7. ich lektura pozwala zdobyć „umiejętność poprawnego pisania”, gdy sporo czytasz to tego typu błędów raczej nie robisz,
  8. „dzięki nim stajemy się bogatsi.”

LISTOPAD W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

2012-12-14 20:52:09, komentarzy: 0

 

 

 

 

  Listopad mimo chłodu i słoty za oknem upłynął w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół w Starej Niedziałce pod hasłem życzliwości i tolerancji z domieszką strawy dla duszy i ciała. W tym czasie zostało zorganizowanych i przeprowadzonych wiele uroczystości, spotkań czytelniczym związanym z realizacją programu „Czytające Szkoły”, konkursów, akcji i interakcji, które umilały czas dzieciom i nauczycielom, nie było końca. W myśl zasady dla każdego coś dobrego, każdy uczeń mógł znaleźć coś dla siebie.

  

 

W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka szkolna zapełniła się dźwiękami pieśni patriotycznych i legionów. Czytelnicy odwiedzający w tym dniu bibliotekę mogli spróbować swych sił jako recytatorzy, podczas głośnego czytanie wierszy o tematyce związanej z naszym krajem, ukazujących walory przyrodnicze największych miast Polski.

 

 

 

Obchodzony w tamtym roku szkolnym dzień jeża bardzo spodobał się dzieciom, dlatego również w tym roku, 13 listopada zawitały do wypożyczalni biblioteki szkolnej jeżyki. Urocze owocowe stworzonka niosły na swych plecach jabłuszka i winogrona, oczywiście mógł ich skosztować każdy wypożyczający w tym dniu książkę.    

 

 

Natomiast 14 listopada w czytelni biblioteki szkolnej p. Urszula Mastalerz czytała dzieciom przygody Pippi Pończoszanki , barwnej dziewczynki stworzonej przez A. Lindgren. To właśnie tej niezwykłej pisarce, której wyobraźnia stworzyła tak wielu bohaterów, poświęcony był ten dzień. Wystawka książek Astrid Lindgren, której obchodziliśmy rocznicę urodzin pozwoliła czytelnikom zapoznać się z jej twórczością.

 

 

Ciekawym pomysłem okazał się dzień tolerancji. Gazetka ścienna przypomniała uczniom czym jest tolerancja, o co właściwie chodzi i kiedy można powiedzieć o kimś, że jest tolerancyjny. Ten trudny i bardzo ważny temat uczniowie klasy V, uczęszczający na kółko teatralne prowadzone przez p. Urszulę Mastalerz, postanowili przedstawić najmłodszym uczniom naszej szkoły. O trudnych zagadnieniach, tematach najlepiej jest je przedstawić w sposób odpowiedni do wieku dzieci. Aby przybliżyć zagadnienie tolerancji najmłodszym uczniom, wybraliśmy przedstawienie pt. „Kredki”. Opowiada ono o szarych kredkach, które naśmiewały się i szydziły z kolorowych kredek, uznając iż ich szary rysunek jest ciekawy, a te kolorowe są niepotrzebne.  Jednak po rozmowie szare kredki stwierdziły, że przez to, iż jesteśmy różnobarwni, różni i inni, świat staje się lepszy, kolorowy, ciekawszy i dzięki współpracy szary i kolorowych kredek rysunek nabrał barw, kolorów, stał się piękny. Tolerancja to akceptacja odmienności drugiego człowieka tą prawdę uczniowie klasy V – Laura Kulbacka, Dawid Roguski, Konrad Kulaszewski, Marta Gańko, Konrad Lipiński, Jula Rogala, Gosia Witkowska, Ula Podlasek, Agnieszka Grabarczyk, Ewelina Ciok, Weronika Krupa, Wiktoria Dorosz przekazali 16 listopada dzieciom z oddziału przedszkolnego i przedszkolakom. Wspólna rozmowa na trudny temat, połączona z zabawą sprawiła radość nie tylko najmłodszym dzieciom, również tym starszym.

 

 

 

Dzień Życzeń i Pozdrowień przypadł 21 listopada, w organizację tego dnia włączył się Samorząd Uczniowski.  W tym dniu Biblioteka Szkolna zamieniła się w komnatę życzliwości, gdzie p. Urszula Mastalerz czytała dzieciom opowiadanie Grzegorza Kasdepke o Bodziu i Pulpecie pt. „Przeprosiny”, ponadto w czytelni znajdowała się plansza „Dzień Życzliwości”.

 

 

 

 

 

Już od kilku lat obchodzimy dzień pluszowego misia, w tym roku także Miś Pluszowy zagościł w Bibliotece, aż dwa dni. 23 XI biblioteka szkolna zamieniła się w kawiarenkę, p. bibliotekarka Urszula Mastalerz serdecznie zapraszała czytelników do kawiarenki „Herbatka u Uszatka”. Biletem wstępu był pluszowy miś, a w kawiarence same pyszności cukierki, ciasteczka, orzeszki i oczywiście herbatka. Nazwa kawiarenki „herbatka u Uszatka” nie jest przypadkowa, herbatka oczywiście owocowa czekała na dzieci i ich pluszowych misiów, natomiast Uszatek gościł na ekranie rzutnika. W tym dniu czytelnio- kawiarenkę odwiedziło 89 osób, które wspólnie świętowały urodziny swych pluszaków oglądając przygody Misia co klapnięte uszko ma. W kawiarence nie mogło zabraknąć kelnerek, w które wcieliły się jak zawsze nieocenione uczennice klasy V. Obchodów dnia pluszowego misia ciąg dalszy miał miejsce kilka dni później, kiedy to odbyło się w Bibliotece Szkolnej spotkanie czytelnicze pt. „W Misiolandii”. W tej nietypowej krainie mieszkają same misie, te z książek i z ekranu telewizora, przekonały się o tym dzieci z oddziałów przedszkolnych, które również przybyły do Misiolandii ze swoimi misiami. Podczas wspólnych zabaw misiowych pokazywanek, rymowanek, wspólnego tańca z misiem, dzieci świętowały urodziny misiów. Jednak gwoździem spotkania okazało się przybycie niespodziewanych gości, misia Teodora, Gryzia, Krysi i Przytulaska. Za przebraniem misiów kryli się uczestnicy kółka teatralnego uczniowie klasy IVb – Maja Biernacka, Karol Szymanowski, Kasia Makowska, Weronika Głuchowska, Ola Kuć, Julia Wszeborowska, Iza Wiktorowicz.  Misie opowiedziały dzieciom jakie zadanie ma każdy pluszak oraz jak należy dbać i opiekować się misiami. Wiedzę dzieci z oddziałów przedszkolnych o misiach, ich zwyczajach sprawdził nasz specjalny gość, ekspert p. Martyna Krusiewicz która w sposób ciekawy,  przeczytała wiersz „Miś”. Uczestnicy spotkania wykazali się dużą wiedzą o misiach nie tylko pluszowych, dlatego otrzymali z rąk p. Urszuli Mastalerz naklejki „Przyjaciel misia” a od gościa żelkowe misie. Na koniec spotkania nie mogło zabraknąć przygód misia Uszatka.

Ostatnimi akcentami listopada był dzień filmowy w czytelni, gdzie uczniowie mogli oglądać pomysły Dobromira. Jak również andrzejki, 30.11 w czasie przerw p. Urszula Mastalerz czytała dzieciom „Wiersze, że aż strach” Małgorzaty Strzałkowskiej. Uczniowie uczęszczający na koło teatralne mający doświadczenie w improwizacji przedstawili swoją interpretację wierszy „Czarownice z nad Pilicy”, „Potwór”, „Szalona maszyna”. Ponadto w bibliotece odbyły się także zajęcia biblioterapii „Duchy, strachy- o lękach inaczej”. Obchody andrzejek to także konkurs plastyczny „Duchy, duszki, stwory, stworki, maszkary i potworki”.

To był niezwykły miesiąc minął szybko i niepostrzeżenie, pozostanie po nim wiele wspomnień, ciekawych doświadczeń i wrażenie, że nie jest ważna pogoda za oknem, nie potrzeba słońca, wystarczy pomysł, zaangażowanie i jesteśmy w stanie zdziałać wiele, bardzo wiele.     

 

 

 

Ula Mastalerz

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator strony - przetestuj