BIBLIOTEKA

Godziny otwarcia wypożyczalni

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

800-1440

800-1440

800-1345

800-1440

800-1345

Godziny otwarcia czytelni i ICIM

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

-

1050-1400

800-1005

1050-1400

-

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Starej Niedziałcemieści się w sali numer 32/33. Składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni i czytelni połączonej z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej z czterema stanowiskami komputerowymi ze stałym dostępem do Internetu. W bibliotece pracuje jedna bibliotekarka p. Urszula Mastalerz. Ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystają uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.

 

Do głównych zadań biblioteki należy:


Gromadzenie, opracowanie przechowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych

 

Obsługa użytkowników poprzez udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej

 

Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i wyzwalanie postaw twórczych czytelników z uwzględnieniem indywidualnych zdolności i możliwości uczniów.

 

Pomoc w dotarciu do informacji i kompletowaniu materiałów potrzebnych do konkursów, projektów.

 

Upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów.

 

Przygotowanie uczniów do umiejętnego korzystania z różnych źródeł informacji, a także samodzielnego zdobywania wiedzy.

 

Organizowanie konkursów, wystaw,projektów, apeli, akcji charytatywnych.

 

Prowadzenie lekcji z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, jak również zajęć biblioterapii i treningu twórczości.

 

Współpraca znauczycielami w zakresie realizacji ścieżki edukacji czytelniczej i medialnej.        Biblioteka Szkolna posiada księgozbiór liczący 5800 woluminów, a wśród nich lektury, literatura popularnonaukowa w tym słowniki, encyklopedie, atlasy, albumy, literatura dla dzieci i młodzieży.  Prenumerowanych jest 11 tytułów periodyków,w tym „Świerszczyk”, „Victor gimnazjalista”, „Młody technik”, „Przyroda Polska”. W bibliotece znajdują się zbiory audiowizualne w postaci programów multimedialnych, filmów dydaktycznych na płytach DVD i kasetach VHS,audiobooki, płyty CD.

Biblioteka Szkolna jest miejsce twórczej, kreatywnej pracy, w sposób aktywny uczestniczy w życiu szkoły poprzez organizację wielu ciekawych i interesujących konkursów czytelniczych i recytatorskich, projektów uczniowskich, akcji charytatywnych (zbiórka zakrętek, baterii, makulatury). Co roku przygotowywane są uroczystości: Pasowania na Czytelnika, obchody Święta Biblioteki, urodziny Pluszowego Misia, Dzień Patrona Marii Kownackiej, Światowy Dzień Książki. Biblioteka szkolna stała się miejscem animacji kultury poprzez szereg działań, które aktywizują dzieci i młodzież do działania, ponadto panuje w niej ożywiona i twórcza atmosfera.

 

W 2009 roku Pani Urszula Mastalerz przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” pełniąc funkcję lidera. W ramach współpracy z Fundacją ABC XXI wiek organizuje spotkania czytelnicze z ciekawymi ludźmi, apele, konkursy oraz akcje czytelnicze.

 

 

Dlaczego warto czytać książki? Na to pytanie odpowiedziały uczennice klasy V (Ula, Ola, Laura, Marta, Jula, Wiktoria iGosia). Książki warto czytać ponieważ:

 

  1. „mają magiczną moc wyobraźni”, przez rozwijają wyobraźnię, a to ma wpływ na pomysłowość!
  2. „Często stanowią zaproszenie do krainy bajek.”„kształcą i rozwijają”, zdobywamy dzięki nim wiedzę, uczą i dostarczają wiedzy o świecie
  3. „rozwijają pamięć” i pozwalają zachować ją do późnych lat w dobrej kondycji 
  4. dostarczają rozrywki, są „świetnym sposobem na nudę”, bawią, mają wpływ na sferę emocjonalną człowieka - śmieszą, smucą, przerażają
  5. uczą że "wiesz więcej = możesz więcej" 
  6. napisane w dobrym stylu książki „uczą nowego słownictwa” i ciekawych związków frazeologicznych, oryginalnych wyrażeń; w pewnym stopniu zapewne pomagają w formułowaniu myśli i wypowiedzi;
  7. ich lektura pozwala zdobyć „umiejętność poprawnego pisania”, gdy sporo czytasz to tego typu błędów raczej nie robisz,
  8. „dzięki nim stajemy się bogatsi.”

Kolejny miesiąc w bibliotece szkolnej

2013-02-26 13:03:20, komentarzy: 0

  

Kolejny miesiąc w bibliotece szkolnej przyniósł wiele nowych i ciekawych wydarzeń. Niezwykłym zdarzeniem na początku miesiąca było spotkanie autorskie z p. Beatą Dudek autorką tomiku wierszy „Dolina wzruszeń”, którego współorganizatorem była Biblioteka Szkolna.

 

 

 

 

 

            W środy czytelnia biblioteki szklonej zamieniała się w salę kinową. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia przygód Scooby Doo oraz skosztowania chrupek, które uwielbiał serialowy pies. Jak również poznania wydarzeń z życia niesfornych pingwinów z Madagaskaru, czytelnie odwiedzało od 40 do 120 osób.

 

 

 

 

 

 

            Promocja książek może przybrać różną formę, zazwyczaj i najczęściej w postaci wystawek lub ekspozycji, jednak 14.01 nabrała innego kształtu. W tym dniu czytelnicy odwiedzający bibliotekę dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o wegetarianach. Poza historią, składem diety czy odmianami wegetarianizmu, interesujące dla dzieci okazały się plakaty nawołujące do tej metody żywienia. Wrażenia wzrokowe w postaci plakatów, informacji wzbogacone zostały wrażeniami smakowymi czyli poczęstunkiem iście wegetariańskim, w skład którego weszły: suszone banany, śliwki oraz rodzynki. Przy okazji obchodów dnia wegetarianina promowałam książki kucharskie dostępne w bibliotece.

 

 

 

 

 

 

            Kubuś Puchatek to postać stworzona ponad 80 lat temu przez brytyjskiego pisarza A. A. Milne'a. Miś o małym rozumku jest znany dzieciom na całym świecie, także naszym uczniom. 18.01 w bibliotece obchodziliśmy dość hucznie urodziny Kubusia Puchatka. Wystawka książek, gazetka ścienna z plakatami Kubusia, informacje o powstaniu i historii małego misia, stanowiły wstęp do spotkania czytelniczego. Uczennice Gimnazjum Oliwia Smolińska, Nina Zawada oraz Kamila Głuchowska odczytały dzieciom zgromadzonym w czytelni biblioteki przygody Kubusia z książeczki „W stumilowym lesie”. Dzieci, które przybyły na spotkanie w znacznej licznie otrzymały od Kubusia małe co nieco w postaci słodkości i miodku. W bibliotece obchodziliśmy już wiele świąt jednak te „słodkie” pozostają na długo w naszej pamięci.

 

 

 

 

            A za kilka dni ponownie w bibliotece pojawił się akcent Kubusiowy. 24.01 uczennice klasy IV a przygotowały przedstawienie dla oddziałów przedszkolnych pt. „Urodziny Kubusia Puchatka”. Inscenizacja zaprezentowana maluchom opowiadała o zmartwieniach Prosiaczka, który wybierając się do Kubusia na urodziny nie wiedział co mu podarować. Kiedy wszystkie postacie wybrały prezenty i ruszyły do solenizanta okazało się że mały miś zaginął. Tylko dzięki Króliczkowi udało odnaleźć się Kubusia i razem z nim świętować, a miś choć mały rozumek miał wiedział, że najlepszym prezentem są przyjaciele. Podczas spotkania p. bibliotekarka zapoznała dzieci z historią Kubusia Puchatka, a wspólna zabawa ruchowa spodobała się najmłodszym uczniom. Ciekawym akcentem było odczytanie opowiadania o Kubusiu, w czasie którego dzieci mogły pokazywać ruchy, gesty postaci ze Stumilowego Lasu. Na koniec spotkania Kubuś Puchatek poczęstował dzieci małym co nieco i zakończył swoje urodziny misiowym uściskiem.

 

 

 

 

 

            Kolejnym akcentem teatralnym w styczniu było przedstawienie „Kulturalny uczeń gatunek zagrożony wyginięciem?” przygotowane przez uczniów klasy V. Apel ten poruszał ważną dla młodzieży tematykę właściwego zachowania, uświadamiał jak istotne jest dobre zachowanie i szkolny savoir-vivre. Uczestnicy przedstawienia uczniowie klas V i IV b mieli możliwość czynnie brać udział w inscenizacji za sprawą wykorzystanych elementów teatru Forum. Uczennice klasy V za pomocą fotografii pokazały szkolny konflikt  dziewczynek, które znęcały się i biły młodszą koleżankę. Poprzez gorące krzesła na których uczestniczki fotografii odpowiadały na pytania widowni, rozmowę z widzami o poruszanym problemie, uczniowie klas V i IVb mieli stworzyć idealne rozwiązanie sytuacji. Po kilku próbach zadanie zakończyło się sukcesem, a problem znęcania, wyśmiewania został rozwiązany.

           

 

p. Ula Mastalerz

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator strony - przetestuj