BIBLIOTEKA

Godziny otwarcia wypożyczalni

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

800-1440

800-1440

800-1345

800-1440

800-1345

Godziny otwarcia czytelni i ICIM

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

-

1050-1400

800-1005

1050-1400

-

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Starej Niedziałcemieści się w sali numer 32/33. Składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni i czytelni połączonej z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej z czterema stanowiskami komputerowymi ze stałym dostępem do Internetu. W bibliotece pracuje jedna bibliotekarka p. Urszula Mastalerz. Ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystają uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.

 

Do głównych zadań biblioteki należy:


Gromadzenie, opracowanie przechowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych

 

Obsługa użytkowników poprzez udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej

 

Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i wyzwalanie postaw twórczych czytelników z uwzględnieniem indywidualnych zdolności i możliwości uczniów.

 

Pomoc w dotarciu do informacji i kompletowaniu materiałów potrzebnych do konkursów, projektów.

 

Upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów.

 

Przygotowanie uczniów do umiejętnego korzystania z różnych źródeł informacji, a także samodzielnego zdobywania wiedzy.

 

Organizowanie konkursów, wystaw,projektów, apeli, akcji charytatywnych.

 

Prowadzenie lekcji z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, jak również zajęć biblioterapii i treningu twórczości.

 

Współpraca znauczycielami w zakresie realizacji ścieżki edukacji czytelniczej i medialnej.        Biblioteka Szkolna posiada księgozbiór liczący 5800 woluminów, a wśród nich lektury, literatura popularnonaukowa w tym słowniki, encyklopedie, atlasy, albumy, literatura dla dzieci i młodzieży.  Prenumerowanych jest 11 tytułów periodyków,w tym „Świerszczyk”, „Victor gimnazjalista”, „Młody technik”, „Przyroda Polska”. W bibliotece znajdują się zbiory audiowizualne w postaci programów multimedialnych, filmów dydaktycznych na płytach DVD i kasetach VHS,audiobooki, płyty CD.

Biblioteka Szkolna jest miejsce twórczej, kreatywnej pracy, w sposób aktywny uczestniczy w życiu szkoły poprzez organizację wielu ciekawych i interesujących konkursów czytelniczych i recytatorskich, projektów uczniowskich, akcji charytatywnych (zbiórka zakrętek, baterii, makulatury). Co roku przygotowywane są uroczystości: Pasowania na Czytelnika, obchody Święta Biblioteki, urodziny Pluszowego Misia, Dzień Patrona Marii Kownackiej, Światowy Dzień Książki. Biblioteka szkolna stała się miejscem animacji kultury poprzez szereg działań, które aktywizują dzieci i młodzież do działania, ponadto panuje w niej ożywiona i twórcza atmosfera.

 

W 2009 roku Pani Urszula Mastalerz przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” pełniąc funkcję lidera. W ramach współpracy z Fundacją ABC XXI wiek organizuje spotkania czytelnicze z ciekawymi ludźmi, apele, konkursy oraz akcje czytelnicze.

 

 

Dlaczego warto czytać książki? Na to pytanie odpowiedziały uczennice klasy V (Ula, Ola, Laura, Marta, Jula, Wiktoria iGosia). Książki warto czytać ponieważ:

 

  1. „mają magiczną moc wyobraźni”, przez rozwijają wyobraźnię, a to ma wpływ na pomysłowość!
  2. „Często stanowią zaproszenie do krainy bajek.”„kształcą i rozwijają”, zdobywamy dzięki nim wiedzę, uczą i dostarczają wiedzy o świecie
  3. „rozwijają pamięć” i pozwalają zachować ją do późnych lat w dobrej kondycji 
  4. dostarczają rozrywki, są „świetnym sposobem na nudę”, bawią, mają wpływ na sferę emocjonalną człowieka - śmieszą, smucą, przerażają
  5. uczą że "wiesz więcej = możesz więcej" 
  6. napisane w dobrym stylu książki „uczą nowego słownictwa” i ciekawych związków frazeologicznych, oryginalnych wyrażeń; w pewnym stopniu zapewne pomagają w formułowaniu myśli i wypowiedzi;
  7. ich lektura pozwala zdobyć „umiejętność poprawnego pisania”, gdy sporo czytasz to tego typu błędów raczej nie robisz,
  8. „dzięki nim stajemy się bogatsi.”

GRUDZIEŃ W BIBLIOTECE

2013-01-08 12:03:57, komentarzy: 0

Kolejny miesiąc pełen ciepła, radości, z nutką nostalgii. Grudzień w bibliotece szkolnej upłynął świątecznie i anielsko, a to za sprawą konkursów plastycznych pt. „Anioł” oraz „Recyklingowa bombka”. Ponadto nie obyło się bez imprez, spotkań, akcji, a także dnia filmowego.

Już 6 grudnia nasza szkoła zapełniła się uczniami ubranymi na czerwono, a także Mikołajami, jak co roku Mikołajki obchodziliśmy na czerwono. W tym dniu na czytelników wypożyczających książki i ubranych na czerwono czekała słodka niespodzianka w postaci jakże by inaczej czerwonego żelka.

W tym dniu 6 grudnia grono czytelników biblioteki szkolnej powiększyło się o 22 uczniów z klasy I. Podczas przedstawienia pt. „W krainie książek” dzieci z klasy I zostały uroczyście pasowane na czytelników. Ale po kolei, najpierw niespodziewanie do sali klasy I zapukała Królowa Książka i Mądra Sowa. Postacie zabrały dzieci pociągiem na wycieczkę. Lokomotywa sunąc po szkolnych korytarzach napotykała coraz to ciekawsze postacie z bajek- Czerwonego Kapturka, Babę Jagę, Kopciuszka, Kota w Butach, Śpiącą Królewnę. Postacie w które wcieliły się uczennice klasy IV a zadawały dzieciom zagadki, sprawdzając ich wiedzę o bajkach, baśniach. Każda prawidłowa odpowiedź nagradzana była literką. Po ciekawej podróży nadszedł kres wycieczki, dzieci stanęły przed wrotami do krainy wiedzy, zabawy, ale drzwi do niej otwierało zaklęcie, ukryte w podarowanych literach. „Brawo”- rozbrzmiało na całą szkołę, to słowo nie tylko gratulacji dla pierwszaków, ale także zaklęcie. A w bibliotece szkolnej czekał na dzieci pisarz oraz skrzat, który odkrywał coraz to ciekawsze zakamarki biblioteki, wyjaśniał co znajduje się na półkach, jakie książki warto czytać. Uroczysta chwila jaką jest pasowanie na czytelnika na długo pozostanie w pamięci dzieci, kiedy za panią bibliotekarką powtarzały słowa przysięgi. Po pasowaniu uczniowie otrzymali z rąk p. Urszuli Mastalerz pamiątkowe dyplomy i zakładki. Aby zostać pełnoprawnym czytelnikiem, należy wypożyczyć książkę. Pomocne okazały się postacie z bajek, które doradzały dzieciom w wyborze woluminów. Czytelnicy, bo tak można nazwać uczniów klasy I otrzymali również naklejki „Molika książkowego”.

Cieszymy się, że biblioteka zyskała nowych, ciekawych świata czytelników.

 

 

 

 

Biblioteka szkolna realizuje program „Czytające szkoły” w ramach współpracyndacją „Cała Polska czyta dzieciom”. Aby zachęcić dzieci do czytania zorganizowane zostało spotkanie czytelnicze, pod hasłem „starsi czytają młodszym”. W samo południe 7 grudnia uczennica klasy IV b Maja Biernacka oraz uczennice klasy V Ula Podlasek i Laura Kulbacka czytały dzieciom z klas II-IV przygody Mikołajka- niesfornego chłopca. Natomiast 17 grudnia uczennice gimnazjum Nina Zawada, Kamila Głuchowska i Oliwia Smolińska w strojach aniołków czytały wiersze o aniołach. W tym dniu biblioteka szkolna zrobiła się taka anielska, sielska, a to za sprawą galerii „Pod aniołem”, gdzie eksponowane były anioły woskowe, porcelanowe, słomiane, materiałowe, metalowe, gliniane i drewniane. Ponadto zainteresowani uczniowie mieli możliwość wykonywania pod okiem aniołków swojego anioła stróża. A na każdego czytelnika wypożyczającego książkę czekało anielskie piórko.

 

 

 

 

 

Nutkę nostalgii wśród tych wesołych i radosnych działań organizowanych w bibliotece szkolnej wprowadził apel z okazji obchodów roku Janusza Korczaka, poświęcony życiu i twórczości lekarza, pisarza, pedagoga.  

Na zakończenie warto wspomnieć o dniu filmowym zorganizowanym 13 grudnia. W czytelni,  która zamieniona została w sale kinową na każdej przewie uczniowie mogli obejrzeć Madagaskar, Gumisie.

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia

Składam wam drodzy czytelnicy życzenia

zdrowym, pełnych spokoju i wytchnienie świąt, a pod choinką wielkich, ogromnych paczek z ......książkami.

 

 

p. Ula Mastalerz

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator strony - przetestuj