BIBLIOTEKA

Godziny otwarcia wypożyczalni

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

800-1440

800-1440

800-1345

800-1440

800-1345

Godziny otwarcia czytelni i ICIM

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

-

1050-1400

800-1005

1050-1400

-

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Starej Niedziałcemieści się w sali numer 32/33. Składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni i czytelni połączonej z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej z czterema stanowiskami komputerowymi ze stałym dostępem do Internetu. W bibliotece pracuje jedna bibliotekarka p. Urszula Mastalerz. Ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystają uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.

 

Do głównych zadań biblioteki należy:


Gromadzenie, opracowanie przechowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych

 

Obsługa użytkowników poprzez udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej

 

Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i wyzwalanie postaw twórczych czytelników z uwzględnieniem indywidualnych zdolności i możliwości uczniów.

 

Pomoc w dotarciu do informacji i kompletowaniu materiałów potrzebnych do konkursów, projektów.

 

Upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów.

 

Przygotowanie uczniów do umiejętnego korzystania z różnych źródeł informacji, a także samodzielnego zdobywania wiedzy.

 

Organizowanie konkursów, wystaw,projektów, apeli, akcji charytatywnych.

 

Prowadzenie lekcji z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, jak również zajęć biblioterapii i treningu twórczości.

 

Współpraca znauczycielami w zakresie realizacji ścieżki edukacji czytelniczej i medialnej.        Biblioteka Szkolna posiada księgozbiór liczący 5800 woluminów, a wśród nich lektury, literatura popularnonaukowa w tym słowniki, encyklopedie, atlasy, albumy, literatura dla dzieci i młodzieży.  Prenumerowanych jest 11 tytułów periodyków,w tym „Świerszczyk”, „Victor gimnazjalista”, „Młody technik”, „Przyroda Polska”. W bibliotece znajdują się zbiory audiowizualne w postaci programów multimedialnych, filmów dydaktycznych na płytach DVD i kasetach VHS,audiobooki, płyty CD.

Biblioteka Szkolna jest miejsce twórczej, kreatywnej pracy, w sposób aktywny uczestniczy w życiu szkoły poprzez organizację wielu ciekawych i interesujących konkursów czytelniczych i recytatorskich, projektów uczniowskich, akcji charytatywnych (zbiórka zakrętek, baterii, makulatury). Co roku przygotowywane są uroczystości: Pasowania na Czytelnika, obchody Święta Biblioteki, urodziny Pluszowego Misia, Dzień Patrona Marii Kownackiej, Światowy Dzień Książki. Biblioteka szkolna stała się miejscem animacji kultury poprzez szereg działań, które aktywizują dzieci i młodzież do działania, ponadto panuje w niej ożywiona i twórcza atmosfera.

 

W 2009 roku Pani Urszula Mastalerz przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” pełniąc funkcję lidera. W ramach współpracy z Fundacją ABC XXI wiek organizuje spotkania czytelnicze z ciekawymi ludźmi, apele, konkursy oraz akcje czytelnicze.

 

 

Dlaczego warto czytać książki? Na to pytanie odpowiedziały uczennice klasy V (Ula, Ola, Laura, Marta, Jula, Wiktoria iGosia). Książki warto czytać ponieważ:

 

  1. „mają magiczną moc wyobraźni”, przez rozwijają wyobraźnię, a to ma wpływ na pomysłowość!
  2. „Często stanowią zaproszenie do krainy bajek.”„kształcą i rozwijają”, zdobywamy dzięki nim wiedzę, uczą i dostarczają wiedzy o świecie
  3. „rozwijają pamięć” i pozwalają zachować ją do późnych lat w dobrej kondycji 
  4. dostarczają rozrywki, są „świetnym sposobem na nudę”, bawią, mają wpływ na sferę emocjonalną człowieka - śmieszą, smucą, przerażają
  5. uczą że "wiesz więcej = możesz więcej" 
  6. napisane w dobrym stylu książki „uczą nowego słownictwa” i ciekawych związków frazeologicznych, oryginalnych wyrażeń; w pewnym stopniu zapewne pomagają w formułowaniu myśli i wypowiedzi;
  7. ich lektura pozwala zdobyć „umiejętność poprawnego pisania”, gdy sporo czytasz to tego typu błędów raczej nie robisz,
  8. „dzięki nim stajemy się bogatsi.”

Ferie w bibliotece

2013-03-06 10:44:43, komentarzy: 0


 

Jak co roku biblioteka szkolna organizuje ciekawe zajęcia w czasie ferii. W tym roku mimo chłodu, śniegu i niesprzyjającej aury pogodowej na zajęcia biblioteczne przybyły głównie uczennice klas IV i V. W pierwszym tygodniu w ofercie biblioteki znalazł się kurs origami z gościem specjalnym p. Dorotą. Uczestniczki warsztatów wtajemniczone zostały w tajniki japońskiej sztuki składania papieru, wykorzystując wiele książek, a także niezgłębione zakamarki wyobraźni powstały ciekawe, oryginalne prace. Uczennice pod okiem p. Doroty tworzyły zwierzątka, postacie, kule przestrzenne, kwiaty i wiele ciekawych propozycji.

 

 

Kolejny tydzień to kolejne ciekawe wydarzenia. Pierwszego dnia biblioteka oferowała zajęcia tematyczne dotyczące zimy, w czasie których uczennice mogły rozwijać swoją wyobraźnię, kreatywność, nie zabrakło także twórczych działań i wierszy, opowiadań. Kolejny dzień to kolejne zajęcia dotyczące świata baśni, za sprawą wierszy, zabaw, a także kostiumów przeniosłyśmy się do krainy bajkowej. Uczestnicy zajęć stworzyli małe formy teatralne na temat wartości jakie odnajdujemy w baśniach, bajkach. Improwizacja przyniosła ciekawe efekty, a odegrane scenki uwiecznione zostały na filmie. Ciekawą propozycją były zajęcia plastyczne „Upominki”, gdzie tworzyliśmy małe prezenty dla najbliższych wykorzystując różne techniki plastyczne. 

 

 

 

Po strawie dla duszy przyszedł czas na strawę dla ciała pod tajemniczo brzmiącym tematem zajęć „Eksperymenty, nie tylko w kuchni”. Zajęcia kulinarne cieszą się dużą popularnością, najsmaczniejsze, są te posiłki, które sami przygotowujemy i w które władamy serce i radość tworzenia- to opinia młodych kucharzy zajadających się prostą i smaczną potrawą. Kulminacyjnym punktem ferii w bibliotece były eksperymenty już nie kulinarne. W czasie zajęć uczennice poznały prawa fizyki i właściwości chemiczne, dzięki czemu udało się nadmuchać balon przy wykorzystaniu octu i sody oczyszczonej, stworzyć masę nienewtonowską choć w opinii dzieci powinna nazywać się inaczej, a jak …to już pozostawiam wyobraźni oglądających zdjęcia. Najciekawszym eksperymentem był samozapłon.

 

 

Ferie w bibliotece zostały zorganizowane w ramach realizacji programu edukacyjnego „Czytające szkoły” organizowanego przez Fundację „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w której nauczyciel bibliotekarz od 2009 pełni funkcję lidera.

 

   p. Urszula Mastalerz   

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator strony - przetestuj