BIBLIOTEKA

Godziny otwarcia wypożyczalni

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

800-1440

800-1440

800-1345

800-1440

800-1345

Godziny otwarcia czytelni i ICIM

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

-

1050-1400

800-1005

1050-1400

-

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Starej Niedziałcemieści się w sali numer 32/33. Składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni i czytelni połączonej z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej z czterema stanowiskami komputerowymi ze stałym dostępem do Internetu. W bibliotece pracuje jedna bibliotekarka p. Urszula Mastalerz. Ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystają uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.

 

Do głównych zadań biblioteki należy:


Gromadzenie, opracowanie przechowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych

 

Obsługa użytkowników poprzez udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej

 

Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i wyzwalanie postaw twórczych czytelników z uwzględnieniem indywidualnych zdolności i możliwości uczniów.

 

Pomoc w dotarciu do informacji i kompletowaniu materiałów potrzebnych do konkursów, projektów.

 

Upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów.

 

Przygotowanie uczniów do umiejętnego korzystania z różnych źródeł informacji, a także samodzielnego zdobywania wiedzy.

 

Organizowanie konkursów, wystaw,projektów, apeli, akcji charytatywnych.

 

Prowadzenie lekcji z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, jak również zajęć biblioterapii i treningu twórczości.

 

Współpraca znauczycielami w zakresie realizacji ścieżki edukacji czytelniczej i medialnej.        Biblioteka Szkolna posiada księgozbiór liczący 5800 woluminów, a wśród nich lektury, literatura popularnonaukowa w tym słowniki, encyklopedie, atlasy, albumy, literatura dla dzieci i młodzieży.  Prenumerowanych jest 11 tytułów periodyków,w tym „Świerszczyk”, „Victor gimnazjalista”, „Młody technik”, „Przyroda Polska”. W bibliotece znajdują się zbiory audiowizualne w postaci programów multimedialnych, filmów dydaktycznych na płytach DVD i kasetach VHS,audiobooki, płyty CD.

Biblioteka Szkolna jest miejsce twórczej, kreatywnej pracy, w sposób aktywny uczestniczy w życiu szkoły poprzez organizację wielu ciekawych i interesujących konkursów czytelniczych i recytatorskich, projektów uczniowskich, akcji charytatywnych (zbiórka zakrętek, baterii, makulatury). Co roku przygotowywane są uroczystości: Pasowania na Czytelnika, obchody Święta Biblioteki, urodziny Pluszowego Misia, Dzień Patrona Marii Kownackiej, Światowy Dzień Książki. Biblioteka szkolna stała się miejscem animacji kultury poprzez szereg działań, które aktywizują dzieci i młodzież do działania, ponadto panuje w niej ożywiona i twórcza atmosfera.

 

W 2009 roku Pani Urszula Mastalerz przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” pełniąc funkcję lidera. W ramach współpracy z Fundacją ABC XXI wiek organizuje spotkania czytelnicze z ciekawymi ludźmi, apele, konkursy oraz akcje czytelnicze.

 

 

Dlaczego warto czytać książki? Na to pytanie odpowiedziały uczennice klasy V (Ula, Ola, Laura, Marta, Jula, Wiktoria iGosia). Książki warto czytać ponieważ:

 

  1. „mają magiczną moc wyobraźni”, przez rozwijają wyobraźnię, a to ma wpływ na pomysłowość!
  2. „Często stanowią zaproszenie do krainy bajek.”„kształcą i rozwijają”, zdobywamy dzięki nim wiedzę, uczą i dostarczają wiedzy o świecie
  3. „rozwijają pamięć” i pozwalają zachować ją do późnych lat w dobrej kondycji 
  4. dostarczają rozrywki, są „świetnym sposobem na nudę”, bawią, mają wpływ na sferę emocjonalną człowieka - śmieszą, smucą, przerażają
  5. uczą że "wiesz więcej = możesz więcej" 
  6. napisane w dobrym stylu książki „uczą nowego słownictwa” i ciekawych związków frazeologicznych, oryginalnych wyrażeń; w pewnym stopniu zapewne pomagają w formułowaniu myśli i wypowiedzi;
  7. ich lektura pozwala zdobyć „umiejętność poprawnego pisania”, gdy sporo czytasz to tego typu błędów raczej nie robisz,
  8. „dzięki nim stajemy się bogatsi.”

Dzień Kota w bibliotece szkolnej.

2013-03-11 14:17:57, komentarzy: 0

 

 

Koty, kotki i kocury zagościły w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Starej Niedziałce i zadomowiły się na dobre. O świcie 18.02 pojawiły się pierwsze kotki, z  każdą godziną korytarze szkolne  zapełniały się coraz większa ilością kociaków, aż pod koniec dnia co druga osoba wyglądała jak kotek. 18.02 biblioteka szkolna uroczyście obchodziła dzień kota, w tym roku połączony z dniem myszki. Atrakcją nie było końca, każdy miłośnik czworonożnych pupilków mógł odnaleźć coś dla siebie. Patronat nad dniem kota objął miesięcznik „KOCIE SPRAWY”.

 

 

Naukowcy i badacze kociego świata z zawiekowaniem pochłonęli lekturę ciekawostek i informacji o kotach. Warto dodać, iż uczniowie klas I-IV stworzyli na zajęciach biblioterapii kodeks przyjaciela kota, poznali związki frazeologiczne związane z kotami jak również wysłuchali wierszy o kotach. Miłośnicy słowa pisanego zwłaszcza tego o kotach uważnie wsłuchiwali się w wiersze i opowiadania czytane przez jakże by inaczej uczennice przebraną za kotka. I tak wystawka książek przypomniała o wielu utworach, gdzie kotki występują na kartach literatury, a dzieci wysłuchały wierszy o chorym kotku, kocie w worku, przygodach kota Filemona.  Zdobywcy, podróżnicy poznali koty z różnych stron świata za sprawą galerii kotów przywiezionych z np. Turcji, Chorwacji, Bułgarii, Czech, Albanii, Czarnogóry.   Łasuchy nie tylko mleczka miały okazję do zasmakowania kocich cukiereczków, ponadto każdy czytelnik wypożyczający książkę otrzymał łakocie.

 

 

Biblioteka stała się ulubionym miejsce spotkań miłośników kotków, których w tym dniu było ponad 100. Jednak najwięcej atrakcji wzbudził konkurs plastyczny „Koty, kotki i kocury na kartach literatury”, w którym laureaci mogli zdobyć prenumeratę czasopisma „Kocie sprawy”. Przez dwa tygodnie do biblioteki napływały prace konkursowe, ich wykonanie, pomysł, zaskakiwały i zadziwiały. Jednak najciekawszymi okazały się prace Laury Kulbackiej z klasy V, Piotra Krawczaka z klasy II b i Eweliny Rechnio z klasy III b. W konkursie wzięły udział 24 osoby, ich prace ozdobiły bibliotekę na wystawie pokonkursowej.

 

 

Dzień kota to okazja, aby rozwijać empatię u dzieci, uwrażliwiać je na potrzeby wszystkich zwierząt, przekazywać informacje na temat prawidłowej opieki, a także wyrabiać szacunek dla zwierząt w tym kotów.

 

Urszula Mastalerz

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator strony - przetestuj