BIBLIOTEKA

Godziny otwarcia wypożyczalni

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

800-1440

800-1440

800-1345

800-1440

800-1345

Godziny otwarcia czytelni i ICIM

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

-

1050-1400

800-1005

1050-1400

-

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Starej Niedziałcemieści się w sali numer 32/33. Składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni i czytelni połączonej z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej z czterema stanowiskami komputerowymi ze stałym dostępem do Internetu. W bibliotece pracuje jedna bibliotekarka p. Urszula Mastalerz. Ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystają uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.

 

Do głównych zadań biblioteki należy:


Gromadzenie, opracowanie przechowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych

 

Obsługa użytkowników poprzez udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej

 

Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i wyzwalanie postaw twórczych czytelników z uwzględnieniem indywidualnych zdolności i możliwości uczniów.

 

Pomoc w dotarciu do informacji i kompletowaniu materiałów potrzebnych do konkursów, projektów.

 

Upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów.

 

Przygotowanie uczniów do umiejętnego korzystania z różnych źródeł informacji, a także samodzielnego zdobywania wiedzy.

 

Organizowanie konkursów, wystaw,projektów, apeli, akcji charytatywnych.

 

Prowadzenie lekcji z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, jak również zajęć biblioterapii i treningu twórczości.

 

Współpraca znauczycielami w zakresie realizacji ścieżki edukacji czytelniczej i medialnej.        Biblioteka Szkolna posiada księgozbiór liczący 5800 woluminów, a wśród nich lektury, literatura popularnonaukowa w tym słowniki, encyklopedie, atlasy, albumy, literatura dla dzieci i młodzieży.  Prenumerowanych jest 11 tytułów periodyków,w tym „Świerszczyk”, „Victor gimnazjalista”, „Młody technik”, „Przyroda Polska”. W bibliotece znajdują się zbiory audiowizualne w postaci programów multimedialnych, filmów dydaktycznych na płytach DVD i kasetach VHS,audiobooki, płyty CD.

Biblioteka Szkolna jest miejsce twórczej, kreatywnej pracy, w sposób aktywny uczestniczy w życiu szkoły poprzez organizację wielu ciekawych i interesujących konkursów czytelniczych i recytatorskich, projektów uczniowskich, akcji charytatywnych (zbiórka zakrętek, baterii, makulatury). Co roku przygotowywane są uroczystości: Pasowania na Czytelnika, obchody Święta Biblioteki, urodziny Pluszowego Misia, Dzień Patrona Marii Kownackiej, Światowy Dzień Książki. Biblioteka szkolna stała się miejscem animacji kultury poprzez szereg działań, które aktywizują dzieci i młodzież do działania, ponadto panuje w niej ożywiona i twórcza atmosfera.

 

W 2009 roku Pani Urszula Mastalerz przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” pełniąc funkcję lidera. W ramach współpracy z Fundacją ABC XXI wiek organizuje spotkania czytelnicze z ciekawymi ludźmi, apele, konkursy oraz akcje czytelnicze.

 

 

Dlaczego warto czytać książki? Na to pytanie odpowiedziały uczennice klasy V (Ula, Ola, Laura, Marta, Jula, Wiktoria iGosia). Książki warto czytać ponieważ:

 

  1. „mają magiczną moc wyobraźni”, przez rozwijają wyobraźnię, a to ma wpływ na pomysłowość!
  2. „Często stanowią zaproszenie do krainy bajek.”„kształcą i rozwijają”, zdobywamy dzięki nim wiedzę, uczą i dostarczają wiedzy o świecie
  3. „rozwijają pamięć” i pozwalają zachować ją do późnych lat w dobrej kondycji 
  4. dostarczają rozrywki, są „świetnym sposobem na nudę”, bawią, mają wpływ na sferę emocjonalną człowieka - śmieszą, smucą, przerażają
  5. uczą że "wiesz więcej = możesz więcej" 
  6. napisane w dobrym stylu książki „uczą nowego słownictwa” i ciekawych związków frazeologicznych, oryginalnych wyrażeń; w pewnym stopniu zapewne pomagają w formułowaniu myśli i wypowiedzi;
  7. ich lektura pozwala zdobyć „umiejętność poprawnego pisania”, gdy sporo czytasz to tego typu błędów raczej nie robisz,
  8. „dzięki nim stajemy się bogatsi.”

CZYTELNIK LUTEGO

2013-04-08 11:08:27, komentarzy: 0

czytaj więcej »

Lutowe podróże z książką i nie tylko.

2013-04-04 14:45:34, komentarzy: 0

Lutowe podróże z książką i nie tylko.

 

Podróże krótkie i długie, a gdzie … dookoła świata, z torbą pełną, a czego…. pełną bajkowych lizaków i cukiereczków, a także…hm… pizzy. Po feriach pełnych wrażeń, nadszedł czas równie ciekawych akcji i atrakcji. Ale po kolei…

 

 

 

 

13.02 wyruszyliśmy w podróż dookoła świata z Fileasem Foggiem, niestety trwała ona tylko 30 minut. Okazją do wojaży po lądach, morzach była rocznica śmierci pisarza. Czytelnicy poznali nie tylko twórczość Juliusza Verna, ale przygody nieustraszonego podróżnika zapisane w powieści „W 80 dni dookoła świata” odczytane przez bibliotekarkę. Podróż trwała krótko, zaledwie 30 minut, ale poczuliśmy smak przygody, walki z przeciwnościami losu. Jeszcze w głowie szumiały fale morza, dźwięk pociągu, a już następnego dnia powiało miłością. W czytelni pojawiła się opływająca czerwienią wystawka książek z poezją opiewającą to najpiękniejsze uczucie. Wiersze dla dzieci i dorosłych wzbudzały wiele emocji. W tle poezji i aforyzmów rozbrzmiewały dźwięki piosenek o miłości. Ciekawym akcentem w tym dniu było czytanie przez Ulę Podlasek, Laurę Kulbacką oraz Julię Rogalę z klasy V opowiadań o niesfornych bliźniakach Kubie i Bubie, dotyczących np.: całowania w rękę, wręczania kwiatów. Kolejne dni przyniosły obchody Dnia Kota i Myszy, uroczyste obchody DBI, ale o tym w innych sprawozdaniach.

 

 

 

 

Skrzynka Szkolnych Pomysłów działa od listopada, wrzucono do niej wiele ciekawych propozycji, jedną z nich był dzień cukierka, który wymyśliła Maja Biernacka. 22.02 uczennica klasy IV b Maja zorganizowała w bibliotece szkolnej obchody tego słodkiego dnia. Jak zawsze pełno atrakcji przyciągnęło wielu czytelników- wystawka książek kucharskich, informacje o cukierkach, słodkie zapachy i malowanie lizaczków na twarzach dzieci, jednak najbardziej podobało się dzieciom rozdawanie cukierków.  Niezwykły okazał się także konkurs „Bajkowe lizaczki i cukiereczki”, prace aż zachęcały do smakowania, kosztowania, degustacji.

 

 

 

  

 

Biblioteka Szkolna po raz 2 włączyła się w uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Czytelnia przeszła metamorfozę, a wraz z nią p. Urszula Mastalerz i p. Agata Paudyna. Nieśmiało przekraczający próg czytelni uczniowie klasy I Gimnazjum z niedowierzaniem spoglądali na zmiany, jakie zaszły w wystroju i nauczycielkach. Nieśmiało zajęli miejsca w sali wykładowej gdzie prof. Ortografiński i prof. Gramatyńki mieli swój wykład dotyczący historii języka polskiego oraz słowników. Po wykładzie odbył się szkolny konkurs „Mistrz ortografii”, w którym udział wzięli reprezentanci klas I-III gimnazjum.

 

 

 

 

 


27.02 w dość nietypowy sposób biblioteka szkolna świętowała dzień pizzy. W czytelni, która ostatnio staje się centrum kultury, pojawiły się ciekawostki dotyczącej tej potrawy, historii powstania, składu, rekordów. Na dwóch kolejnych przerwach p. Ula Mastalerz zorganizowała konkurs wiedzy o pizzy, kto prawidłowo odpowiedział na zadane pytania mógł skosztować tej potrawy, która swymi korzeniami sięga starożytnej Grecji.

 

 

 

Koniec lutego przyniósł ze sobą nie tylko lekki powiew wiosny, ale także ciekawą atrakcję. 28.02 w bibliotece odbyła się lekcja otwarta dla uczniów III klasy Gimnazjum dotycząca powtórki wiadomości ze starożytności. Uczniowie przenieśli się do starożytnego amfiteatru, wzięli udział w wycieczce po galerii, poznali sylwetki filozofów i pisarzy.

 

 

 

 Luty pełen atrakcji rozpoczął się podróżą dookoła świata, a zakończył spacerem po starożytnych ruinach. 

 

Urszula Mastalerz

czytaj więcej »

Dzień Kota w bibliotece szkolnej.

2013-03-11 14:17:57, komentarzy: 0

 

 

Koty, kotki i kocury zagościły w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Starej Niedziałce i zadomowiły się na dobre. O świcie 18.02 pojawiły się pierwsze kotki, z  każdą godziną korytarze szkolne  zapełniały się coraz większa ilością kociaków, aż pod koniec dnia co druga osoba wyglądała jak kotek. 18.02 biblioteka szkolna uroczyście obchodziła dzień kota, w tym roku połączony z dniem myszki. Atrakcją nie było końca, każdy miłośnik czworonożnych pupilków mógł odnaleźć coś dla siebie. Patronat nad dniem kota objął miesięcznik „KOCIE SPRAWY”.

 

 

Naukowcy i badacze kociego świata z zawiekowaniem pochłonęli lekturę ciekawostek i informacji o kotach. Warto dodać, iż uczniowie klas I-IV stworzyli na zajęciach biblioterapii kodeks przyjaciela kota, poznali związki frazeologiczne związane z kotami jak również wysłuchali wierszy o kotach. Miłośnicy słowa pisanego zwłaszcza tego o kotach uważnie wsłuchiwali się w wiersze i opowiadania czytane przez jakże by inaczej uczennice przebraną za kotka. I tak wystawka książek przypomniała o wielu utworach, gdzie kotki występują na kartach literatury, a dzieci wysłuchały wierszy o chorym kotku, kocie w worku, przygodach kota Filemona.  Zdobywcy, podróżnicy poznali koty z różnych stron świata za sprawą galerii kotów przywiezionych z np. Turcji, Chorwacji, Bułgarii, Czech, Albanii, Czarnogóry.   Łasuchy nie tylko mleczka miały okazję do zasmakowania kocich cukiereczków, ponadto każdy czytelnik wypożyczający książkę otrzymał łakocie.

 

 

Biblioteka stała się ulubionym miejsce spotkań miłośników kotków, których w tym dniu było ponad 100. Jednak najwięcej atrakcji wzbudził konkurs plastyczny „Koty, kotki i kocury na kartach literatury”, w którym laureaci mogli zdobyć prenumeratę czasopisma „Kocie sprawy”. Przez dwa tygodnie do biblioteki napływały prace konkursowe, ich wykonanie, pomysł, zaskakiwały i zadziwiały. Jednak najciekawszymi okazały się prace Laury Kulbackiej z klasy V, Piotra Krawczaka z klasy II b i Eweliny Rechnio z klasy III b. W konkursie wzięły udział 24 osoby, ich prace ozdobiły bibliotekę na wystawie pokonkursowej.

 

 

Dzień kota to okazja, aby rozwijać empatię u dzieci, uwrażliwiać je na potrzeby wszystkich zwierząt, przekazywać informacje na temat prawidłowej opieki, a także wyrabiać szacunek dla zwierząt w tym kotów.

 

Urszula Mastalerz

czytaj więcej »

Ferie w bibliotece

2013-03-06 10:44:43, komentarzy: 0


 

Jak co roku biblioteka szkolna organizuje ciekawe zajęcia w czasie ferii. W tym roku mimo chłodu, śniegu i niesprzyjającej aury pogodowej na zajęcia biblioteczne przybyły głównie uczennice klas IV i V. W pierwszym tygodniu w ofercie biblioteki znalazł się kurs origami z gościem specjalnym p. Dorotą. Uczestniczki warsztatów wtajemniczone zostały w tajniki japońskiej sztuki składania papieru, wykorzystując wiele książek, a także niezgłębione zakamarki wyobraźni powstały ciekawe, oryginalne prace. Uczennice pod okiem p. Doroty tworzyły zwierzątka, postacie, kule przestrzenne, kwiaty i wiele ciekawych propozycji.

 

 

Kolejny tydzień to kolejne ciekawe wydarzenia. Pierwszego dnia biblioteka oferowała zajęcia tematyczne dotyczące zimy, w czasie których uczennice mogły rozwijać swoją wyobraźnię, kreatywność, nie zabrakło także twórczych działań i wierszy, opowiadań. Kolejny dzień to kolejne zajęcia dotyczące świata baśni, za sprawą wierszy, zabaw, a także kostiumów przeniosłyśmy się do krainy bajkowej. Uczestnicy zajęć stworzyli małe formy teatralne na temat wartości jakie odnajdujemy w baśniach, bajkach. Improwizacja przyniosła ciekawe efekty, a odegrane scenki uwiecznione zostały na filmie. Ciekawą propozycją były zajęcia plastyczne „Upominki”, gdzie tworzyliśmy małe prezenty dla najbliższych wykorzystując różne techniki plastyczne. 

 

 

 

Po strawie dla duszy przyszedł czas na strawę dla ciała pod tajemniczo brzmiącym tematem zajęć „Eksperymenty, nie tylko w kuchni”. Zajęcia kulinarne cieszą się dużą popularnością, najsmaczniejsze, są te posiłki, które sami przygotowujemy i w które władamy serce i radość tworzenia- to opinia młodych kucharzy zajadających się prostą i smaczną potrawą. Kulminacyjnym punktem ferii w bibliotece były eksperymenty już nie kulinarne. W czasie zajęć uczennice poznały prawa fizyki i właściwości chemiczne, dzięki czemu udało się nadmuchać balon przy wykorzystaniu octu i sody oczyszczonej, stworzyć masę nienewtonowską choć w opinii dzieci powinna nazywać się inaczej, a jak …to już pozostawiam wyobraźni oglądających zdjęcia. Najciekawszym eksperymentem był samozapłon.

 

 

Ferie w bibliotece zostały zorganizowane w ramach realizacji programu edukacyjnego „Czytające szkoły” organizowanego przez Fundację „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w której nauczyciel bibliotekarz od 2009 pełni funkcję lidera.

 

   p. Urszula Mastalerz   

czytaj więcej »

CZYTELNIK STYCZNIA

2013-02-26 13:06:11, komentarzy: 0

czytaj więcej »

Kolejny miesiąc w bibliotece szkolnej

2013-02-26 13:03:20, komentarzy: 0

  

Kolejny miesiąc w bibliotece szkolnej przyniósł wiele nowych i ciekawych wydarzeń. Niezwykłym zdarzeniem na początku miesiąca było spotkanie autorskie z p. Beatą Dudek autorką tomiku wierszy „Dolina wzruszeń”, którego współorganizatorem była Biblioteka Szkolna.

 

 

 

 

 

            W środy czytelnia biblioteki szklonej zamieniała się w salę kinową. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia przygód Scooby Doo oraz skosztowania chrupek, które uwielbiał serialowy pies. Jak również poznania wydarzeń z życia niesfornych pingwinów z Madagaskaru, czytelnie odwiedzało od 40 do 120 osób.

 

 

 

 

 

 

            Promocja książek może przybrać różną formę, zazwyczaj i najczęściej w postaci wystawek lub ekspozycji, jednak 14.01 nabrała innego kształtu. W tym dniu czytelnicy odwiedzający bibliotekę dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o wegetarianach. Poza historią, składem diety czy odmianami wegetarianizmu, interesujące dla dzieci okazały się plakaty nawołujące do tej metody żywienia. Wrażenia wzrokowe w postaci plakatów, informacji wzbogacone zostały wrażeniami smakowymi czyli poczęstunkiem iście wegetariańskim, w skład którego weszły: suszone banany, śliwki oraz rodzynki. Przy okazji obchodów dnia wegetarianina promowałam książki kucharskie dostępne w bibliotece.

 

 

 

 

 

 

            Kubuś Puchatek to postać stworzona ponad 80 lat temu przez brytyjskiego pisarza A. A. Milne'a. Miś o małym rozumku jest znany dzieciom na całym świecie, także naszym uczniom. 18.01 w bibliotece obchodziliśmy dość hucznie urodziny Kubusia Puchatka. Wystawka książek, gazetka ścienna z plakatami Kubusia, informacje o powstaniu i historii małego misia, stanowiły wstęp do spotkania czytelniczego. Uczennice Gimnazjum Oliwia Smolińska, Nina Zawada oraz Kamila Głuchowska odczytały dzieciom zgromadzonym w czytelni biblioteki przygody Kubusia z książeczki „W stumilowym lesie”. Dzieci, które przybyły na spotkanie w znacznej licznie otrzymały od Kubusia małe co nieco w postaci słodkości i miodku. W bibliotece obchodziliśmy już wiele świąt jednak te „słodkie” pozostają na długo w naszej pamięci.

 

 

 

 

            A za kilka dni ponownie w bibliotece pojawił się akcent Kubusiowy. 24.01 uczennice klasy IV a przygotowały przedstawienie dla oddziałów przedszkolnych pt. „Urodziny Kubusia Puchatka”. Inscenizacja zaprezentowana maluchom opowiadała o zmartwieniach Prosiaczka, który wybierając się do Kubusia na urodziny nie wiedział co mu podarować. Kiedy wszystkie postacie wybrały prezenty i ruszyły do solenizanta okazało się że mały miś zaginął. Tylko dzięki Króliczkowi udało odnaleźć się Kubusia i razem z nim świętować, a miś choć mały rozumek miał wiedział, że najlepszym prezentem są przyjaciele. Podczas spotkania p. bibliotekarka zapoznała dzieci z historią Kubusia Puchatka, a wspólna zabawa ruchowa spodobała się najmłodszym uczniom. Ciekawym akcentem było odczytanie opowiadania o Kubusiu, w czasie którego dzieci mogły pokazywać ruchy, gesty postaci ze Stumilowego Lasu. Na koniec spotkania Kubuś Puchatek poczęstował dzieci małym co nieco i zakończył swoje urodziny misiowym uściskiem.

 

 

 

 

 

            Kolejnym akcentem teatralnym w styczniu było przedstawienie „Kulturalny uczeń gatunek zagrożony wyginięciem?” przygotowane przez uczniów klasy V. Apel ten poruszał ważną dla młodzieży tematykę właściwego zachowania, uświadamiał jak istotne jest dobre zachowanie i szkolny savoir-vivre. Uczestnicy przedstawienia uczniowie klas V i IV b mieli możliwość czynnie brać udział w inscenizacji za sprawą wykorzystanych elementów teatru Forum. Uczennice klasy V za pomocą fotografii pokazały szkolny konflikt  dziewczynek, które znęcały się i biły młodszą koleżankę. Poprzez gorące krzesła na których uczestniczki fotografii odpowiadały na pytania widowni, rozmowę z widzami o poruszanym problemie, uczniowie klas V i IVb mieli stworzyć idealne rozwiązanie sytuacji. Po kilku próbach zadanie zakończyło się sukcesem, a problem znęcania, wyśmiewania został rozwiązany.

           

 

p. Ula Mastalerz

czytaj więcej »

Rok 2012 rokiem korczakowskim

2013-01-08 12:08:25, komentarzy: 0

 

Rok 2012 został ustanowiony rokiem Janusza Korczaka. Ten niezwykły człowiek, swoim życiem dał świadectwo miłości do dzieci. Dla wielu czytelników to autor „Króla Maciusia Pierwszego”, dla wielu dzieci z domu sierot na ulicy Krochmalnej to „Pandoktor”, dla wielu nauczycieli to prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka, jak również działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym. Dla nas to człowiek niezwykły, który mawiał, że „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Biblioteka Szkolna zorganizowała wiele atrakcji, imprez w ramach obchodów Roku Janusza Korczak. W czytelni biblioteki znajduje się wystawka książek autorstwa Korczaka.  Ponadto z okazji dnia dziecka na gazetce ściennej zostały zamieszczone cytaty z książek Janusza Korczak odnośnie dzieci, ich wychowania. Biblioteka zorganizowała konkurs plastyczny „Korczak w sztuce origami”, wyniki konkursu można oglądać w zakładce Biblioteka Szkolna na stronie internetowej szkoły. Przyłączyła się także do ogólnopolskich konkursów „Bajki, wierszowanki” organizowanego przez Społeczne Gimnazjum w Zielonej Górze oraz do konkursu „Pocztówka z krainy szczęśliwego dzieciństwa” organizowanego przez Gimnazjum nr 1 w Lędzinach im. Janusza Korczaka w ramach obchodów Roku Korczakowskiego. Kulminacyjnym punktem obchodów roku Janusza Korczaka było spotkanie czytelnicze, w trakcie którego odbyła się inscenizacja dotycząca życia i twórczości pisarza oraz przedstawienie o prawach dziecka według Króla Maciusia I.

18 grudnia o Januszu Korczaku dowiedzieli się uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej. W postać Pana doktora wcieliła się p. Agata Paudyna, natomiast królem Maciusiem I okazała się p. Urszula Mastalerz. W trakcie spotkania czytelniczego p. Janusz Korczak opowiedział zebranym gościom o swoim życiu, nie zawsze łatwym, dostatnim, a ciężkim, pracowitym. Odczytane przez uczniów gimnazjum wiersze dopełniły obrazu pedagoga. Wiele emocji wzbudził fragment z pamiętnika dziewczynki, która przebywała w domu sierot  na Krochmalnej. Uczniowie mieli możliwość poznać niewielki wycinek rzeczywistości tamtych trudnych dni. Dla Korczaka ważne było dziecko, także jego prawa. Król  Maciuś I opowiedział dzieciom jakim chciałby być królem, kto według niego powinien rządzić. Dla Króla Maciusia każde dziecko to pełnoprawny człowiek tylko, że jeszcze mały, dlatego postanowił spisać ich prawa, aby „je chronić i ich los odmienić”. Na zakończenie p. Korczak opowiedział o smutnym okresie wojny i okupacji, kiedy wraz z dziećmi został przesiedlony do getta, a później o ostatniej podróży do obozu w Treblince.

 

 Król Maciuś Pierwszy rozdał dzieciom karteczki z prawami dziecka oraz cukierkami na osłodę. O prawach dziecka przypominała także gazetka ścienna Samorządu Uczniowskiego, na której uczniowie mogli poznać prawa człowieka i dziecka, a w szczególności Konwencję o prawach dziecka. Mogli także dowiedzieć się kim jest Rzecznik Praw Dziecka. Gazetka zdobiła korytarz w grudniu.     

Podjęte działania podczas obchodów roku Janusza Korczaka miały na celu przybliżenie dzieciom sylwetki i twórczości pedagoga. Zależało mi również, aby pokazać uczniom jakim niezwykłym człowiekiem był „Pandoktor”. Mam nadzieję, że konkurs, gazetka, wystawka, inscenizacja na długo pozostanie w pamięci dzieci. 

 

Urszula Mastalerz

czytaj więcej »

GRUDZIEŃ W BIBLIOTECE

2013-01-08 12:03:57, komentarzy: 0

Kolejny miesiąc pełen ciepła, radości, z nutką nostalgii. Grudzień w bibliotece szkolnej upłynął świątecznie i anielsko, a to za sprawą konkursów plastycznych pt. „Anioł” oraz „Recyklingowa bombka”. Ponadto nie obyło się bez imprez, spotkań, akcji, a także dnia filmowego.

Już 6 grudnia nasza szkoła zapełniła się uczniami ubranymi na czerwono, a także Mikołajami, jak co roku Mikołajki obchodziliśmy na czerwono. W tym dniu na czytelników wypożyczających książki i ubranych na czerwono czekała słodka niespodzianka w postaci jakże by inaczej czerwonego żelka.

W tym dniu 6 grudnia grono czytelników biblioteki szkolnej powiększyło się o 22 uczniów z klasy I. Podczas przedstawienia pt. „W krainie książek” dzieci z klasy I zostały uroczyście pasowane na czytelników. Ale po kolei, najpierw niespodziewanie do sali klasy I zapukała Królowa Książka i Mądra Sowa. Postacie zabrały dzieci pociągiem na wycieczkę. Lokomotywa sunąc po szkolnych korytarzach napotykała coraz to ciekawsze postacie z bajek- Czerwonego Kapturka, Babę Jagę, Kopciuszka, Kota w Butach, Śpiącą Królewnę. Postacie w które wcieliły się uczennice klasy IV a zadawały dzieciom zagadki, sprawdzając ich wiedzę o bajkach, baśniach. Każda prawidłowa odpowiedź nagradzana była literką. Po ciekawej podróży nadszedł kres wycieczki, dzieci stanęły przed wrotami do krainy wiedzy, zabawy, ale drzwi do niej otwierało zaklęcie, ukryte w podarowanych literach. „Brawo”- rozbrzmiało na całą szkołę, to słowo nie tylko gratulacji dla pierwszaków, ale także zaklęcie. A w bibliotece szkolnej czekał na dzieci pisarz oraz skrzat, który odkrywał coraz to ciekawsze zakamarki biblioteki, wyjaśniał co znajduje się na półkach, jakie książki warto czytać. Uroczysta chwila jaką jest pasowanie na czytelnika na długo pozostanie w pamięci dzieci, kiedy za panią bibliotekarką powtarzały słowa przysięgi. Po pasowaniu uczniowie otrzymali z rąk p. Urszuli Mastalerz pamiątkowe dyplomy i zakładki. Aby zostać pełnoprawnym czytelnikiem, należy wypożyczyć książkę. Pomocne okazały się postacie z bajek, które doradzały dzieciom w wyborze woluminów. Czytelnicy, bo tak można nazwać uczniów klasy I otrzymali również naklejki „Molika książkowego”.

Cieszymy się, że biblioteka zyskała nowych, ciekawych świata czytelników.

 

 

 

 

Biblioteka szkolna realizuje program „Czytające szkoły” w ramach współpracyndacją „Cała Polska czyta dzieciom”. Aby zachęcić dzieci do czytania zorganizowane zostało spotkanie czytelnicze, pod hasłem „starsi czytają młodszym”. W samo południe 7 grudnia uczennica klasy IV b Maja Biernacka oraz uczennice klasy V Ula Podlasek i Laura Kulbacka czytały dzieciom z klas II-IV przygody Mikołajka- niesfornego chłopca. Natomiast 17 grudnia uczennice gimnazjum Nina Zawada, Kamila Głuchowska i Oliwia Smolińska w strojach aniołków czytały wiersze o aniołach. W tym dniu biblioteka szkolna zrobiła się taka anielska, sielska, a to za sprawą galerii „Pod aniołem”, gdzie eksponowane były anioły woskowe, porcelanowe, słomiane, materiałowe, metalowe, gliniane i drewniane. Ponadto zainteresowani uczniowie mieli możliwość wykonywania pod okiem aniołków swojego anioła stróża. A na każdego czytelnika wypożyczającego książkę czekało anielskie piórko.

 

 

 

 

 

Nutkę nostalgii wśród tych wesołych i radosnych działań organizowanych w bibliotece szkolnej wprowadził apel z okazji obchodów roku Janusza Korczaka, poświęcony życiu i twórczości lekarza, pisarza, pedagoga.  

Na zakończenie warto wspomnieć o dniu filmowym zorganizowanym 13 grudnia. W czytelni,  która zamieniona została w sale kinową na każdej przewie uczniowie mogli obejrzeć Madagaskar, Gumisie.

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia

Składam wam drodzy czytelnicy życzenia

zdrowym, pełnych spokoju i wytchnienie świąt, a pod choinką wielkich, ogromnych paczek z ......książkami.

 

 

p. Ula Mastalerz

czytaj więcej »

CZYTELNIK GRUDNIA

2013-01-07 12:26:23, komentarzy: 1

czytaj więcej »

WYNIKI KONKURSU...

2013-01-07 12:25:28, komentarzy: 0

I miejsce

od góry Gabriela Zajkowska, Kacper Szczęsny

od dołu od lewej Natalia Majchrzak, Laura Kulbacka, Piotr KrawczakI miejsce Marta Gańko


II miejsce  od lewej Kuba Krawczak, Karol Szymanowski


 III miejsce od lewej Iza Jackiewicz, Julia Leszczyńska


 prace przestrzenne Laura Kulbacka Dawid Roguski Julia Zawadzkaczytaj więcej »

« Poprzednia 1 2 3 Następna »
Kreator strony - przetestuj