Kontakt
ul. Mazowiecka 154
05-300 Mińsk Mazowiecki

tel./fax: 25 748 40 19
e-mail: spniedzialka@op.pl
Zapraszamy na naszą NOWĄ STRONĘ INTERNETOWĄZ kulturą na TY


Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie Mińsk Mazowiecki

2020-06-22 19:07:20, komentarzy: 0

Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

 

W odpowiedzi na bardzo duże zainteresowanie programem w poprzednich latach Gmina Mińsk Mazowiecki w kolejnym już roku dołączyła do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce, poprzez sfinansowanie szczepień dla dziewczynek przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który odpowiedzialny jest za powstanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy u kobiet, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych u obu płci.

W ramach realizacji Programu Zdrowotnego pn. „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie Mińsk Mazowiecki na lata 2016-2020” w roku 2020 rozpoczynamy szczepienia ochronne przeciwko HPV u dziewcząt z rocznika 2007, zamieszkałych w Gminie Mińsk Mazowiecki i uczęszczających do gminnych szkół. 

 

Koszt szczepień w CAŁOŚCI zostanie pokryty z budżetu Gminy Mińsk Mazowiecki.


Realizatorem programu wyłonionym w drodze konkursu jest:
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim ul. Szpitalna 37, 05-300 Mińsk Mazowiecki

 

Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce nowotwór odbytu zajmuje siódme miejsce wśród kobiet i szóste wśród mężczyzn pod względem liczby zachorowań na nowotwory złośliwe.
Wirus HPV jest również odpowiedzialny za zmiany przednowotworowe i nowotworowe pochwy oraz sromu, jak również brodawki zewnętrznych narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Zakażeniu wirusem można zapobiegać wykonując szczepienia ochronne. Istotne jest, by szczepienia zostały wykonane jak najwcześniej, najlepiej przed inicjacją seksualną.
Bezpieczeństwo i skuteczność stosowanej szczepionki były poddane ocenie podczas wieloletnich badań klinicznych. Szczepionka nie zawiera żywego materiału biologicznego, więc nie może sama doprowadzić do zakażenia. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirus,
zanim dojdzie do pełnej infekcji oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu.


Pełen cykl szczepień obejmuje domięśniowe (w ramię) podanie 2 dawek szczepionki (w schemacie 0, 6 - 12 miesięcy). Przed szczepieniem dziecko badane jest przez lekarza pediatrę lub lekarza rodzinnego we wszystkich placówkach Realizatora.


Udział córki w programie wymaga pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego.


Szczepienie poprzedzone będzie konsultacją medyczną lekarza.


Formularze zgody prosimy przesyłać na adres e-mail: metorg@spzozmm.pl od dnia 25.06.2020 r. do dnia 10.07.2020 r. (zakładka rodzice - formularz, list, plakat)
Oryginał formularza zgody należy złożyć w Punkcie szczepień w Przychodni Lekarskiej ul. Kościuszki 9 w dniu szczepienia.


Linki do stron o tematyce HPV:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/
http://zaszczepsiewiedza.pl/?s=hpv
Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego wykładu dr n med. Hanny Czajki z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, prof. dr hab. n med. Pawła Blecharza – Kierownika Kliniki Ginekologii Onkologicznej oraz psychologa na temat zakażeń HPV dostępnego na stronach internetowych województwa małopolskiego:
https://www.profilaktykawmalopolsce.pl/szczepienia-hpv-multimedia/169-film-edukacyjno-szkoleniowy-nt-profilaktyki-zakazen-wirusem-hpv-w-2016-r
oraz innych dostępnych filmów z zakresu HPV:
http://zaszczepsiewiedza.pl/aktualnosci/szczepienie-przeciwko-wirusowi-hpv/
http://psseglogow.pl/wybierz-%C5%BCycie-pierwszy-krok
https://www.youtube.com/watch?v=NYbzVR7cbdk&feature=youtu.be

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim ul. Szpitalna 37, 05-300 Mińsk Mazowiecki

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Zachęcamy wszystkich 
do korzystania 
z e-podręczników.
Kreator strony - przetestuj