Kontakt
ul. Mazowiecka 154
05-300 Mińsk Mazowiecki

tel./fax: 25 748 40 19
e-mail: spniedzialka@op.pl
Zapraszamy na naszą NOWĄ STRONĘ INTERNETOWĄZ kulturą na TY


KULTURA W ZDALNYM NAUCZANIU

2020-05-18 22:23:06, komentarzy: 0

Drodzy Uczniowie,

 

zdalne nauczanie na platformie Office 365–Teams jest dla każdego z nas nową rzeczywistością i niemałym wyzwaniem, któremu musimy wspólnie stawić czoło! Ważne jest, abyśmy nie zapomnieli o ZASADACH KULTURY OSOBISTEJ, dzięki którym nasza współpraca będzie bardziej efektywna i przyjemna.

 

 

Pamiętajcie o zasadach savoir-vivre, bo one świadczą o Was. W ramach przypomnienia przygotowałam dla Was zbiór ważnych zasad obowiązujących na lekcjach online:

 

Nauczyciel jest tu szefem – na lekcjach online wiele zasad jest takich samych, jak w nauczaniu stacjonarnym. Najważniejszą z nich jest to, że klasą zarządza nauczyciel. Nauczyciel rozpoczyna lekcje.

 

Nauczyciel nadal jest nauczycielem, a szkoła jest szkołą – to, że szkoła przeszła na nauczanie online nie zmienia tego, że Twój nauczyciel nadal jest Twoim nauczycielem, pedagogiem, mentorem. Zwracaj się do niego tak, jak robiłbyś to w szkole. Czy w szkole przywitałbyś nauczyciela mówiąc „siema”, „elo”? Traktuj nauczyciela i rówieśników z należytym szacunkiem.

 

• Zdjęcie profilowe – jeżeli zdecydujesz się umieścić zdjęcie na swoim profilu, to pamiętaj, aby przedstawiało ono Ciebie (nie umieszczaj tam obrazków, emotikonów itp.).

 

 

Nie wszyscy naraz – podczas omawiania zadań przez nauczyciela, wszyscy uczniowie wyłączają (wyciszają) mikrofony. Ustalcie razem z nauczycielem, jakie są zasady zabierania głosu.

 

 

• Nie przeszkadzaj – w czasie trwania zajęć na platformie edukacyjnej nie wrzucaj żadnych emotikonek, gifów, ani obrazków, które rozpraszają uwagę innych uczestników lekcji. Zwróć uwagę na status kolegi/koleżanki – jeżeli widzisz status „zajęty” lub „nie przeszkadzać”, uszanuj to i odezwij się do tej osoby, gdy jej status zmieni się na „dostępny” oraz gdy będziesz miał pewność, że nie przeszkodzisz jej w zajęciach.

 

• Pamiętaj o ładnej polszczyźnie – w konwersacjach z użytkownikami używaj wielkich liter, polskich znaków i znaków interpunkcyjnych.

 

Pamiętaj o samodzielnej pracy – uczciwość to bardzo ważna cecha.

 

• Używaj wielkiej litery w zaimkach – zwracając się do konkretnej osoby, pamiętaj o używaniu dużej litery w zaimkach: Ty, Tobie, Ci itp.

 

• Indywidualne pytania zadawaj w osobnej korespondencji – pytania, które mogą dotyczyć tylko Ciebie, zadawaj w indywidualnej konwersacji z nauczycielem (w taki sposób jak ustaliliście to wcześniej z prowadzącym).

 

• Mów na temat – nie poruszaj tematów niezwiązanych z lekcją. Pamiętaj, aby dobrze wykorzystać czas przewidziany na lekcję, czy tłumaczenie tematu przez nauczyciela. Nauczyciel jest tu i teraz dla Ciebie i Twojej klasy. Nie psuj tego rozpraszającymi komentarzami i działaniami. To nie jest miejsce na prywatne rozmowy i czatowanie po skończonej lekcji.

 

 

• Nie powtarzaj – zanim zadasz pytanie na czacie nauczycielowi, sprawdź, czy wcześniej odpowiedź nie została już udzielona w konwersacji.

 

Tytułuj swoją korespondencję – aby Twoja wiadomość nie zagubiła się, tytułuj swoje maile lub zadania w sposób krótki, konkretny i zrozumiały.

 

• Platformą zarządzają nauczyciele – Office 365 – Teams służy nam wyłącznie do zdalnej edukacji. Zespoły tworzą tylko nauczyciele lub inni pracownicy szkoły. Zabronione jest zakładanie zespołów przez uczniów.

 

Właśnie utrwaliliście zasady, które obowiązują w naszej szkole podczas nauczania online. Pamiętajcie, że dyscyplina i cisza jest ważna również na lekcjach online – w ten sposób okazujesz szacunek innym osobom, umożliwiasz wspólną pracę i czynisz ją bardziej wydajną i przyjemną.

 

Twoje zachowanie i stosowanie się do zasad świadczy o Tobie.

Pamiętaj o tym.

Powodzenia Dyrektor Szkoły

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Zachęcamy wszystkich 
do korzystania 
z e-podręczników.
Kreator strony - przetestuj