Kontakt
ul. Mazowiecka 154
05-300 Mińsk Mazowiecki

tel./fax: 25 748 40 19
e-mail: spniedzialka@op.plZ kulturą na TY


Instrukcja obsługi

2020-07-01 11:27:30, komentarzy: 0

Instrukcja obsługi zazwyczaj dołączona jest do mebli, sprzętów AGD, ale czy ktoś spotkał się z instrukcją obsługi złości, radości czy smutku? Uczniowie klas I-V uczęszczający na zajęcia świetlicowe w Szkole Podstawowej w Starej Niedziałce tworzyli instrukcje obsługi emocji. Od listopada 2019 roku do połowy marca 2020 roku p. Urszula Mastalerz realizowała w świetlicy szkolnej innowację pedagogiczną "Instrukcja obsługi".Jej głównym celem było wspieranie rozwoju dziecka poprzez kształtowanie wiedzy i umiejętności radzenia sobie z emocjami. Założeniem innowacji było wychowanie przez czytanie, które miało swe odzwierciedlenie w doborze literatury związanej z emocjami. Ważnym zagadnieniem było kształtowanie obrazu książki jako atrakcyjnej i ciekawej formy spędzania czasu wolnego, wyrabianie szacunku do literatury.
Innowacja była realizowana w trakcie 45 minutowych spotkań, nauczyciel bibliotekarz czytał uczniom wybrane teksty literackie odnoszące się do konkretnych emocji, które były punktem wyjścia do rozmowy, działania. W trakcie realizacji zajęć wykorzystano wiele książek np. „Pracownia Aurory”, „Zmartwienie Róży”, „12 ważnych opowieści”, „Co robisz gdy się złościsz”, „Tomcio rozwiązuje problemy. Trudne emocje”, „Garść radości, szczypta złości”, „Moje emocje”, „Od złości do radości”, „ Wielka księga emocji”. Ponadto na zajęciach wykorzystywane były testy odnoszące się do emocji dostępne w literaturze fachowej, gry i zabawy ruchowe, muzyczne, relaksacyjne, metody aktywizujące, ćwiczenia dramowe.
Przeprowadzono 24 zajęcia w trakcie, których uczniowie zostali zapoznani z takimi emocjami jak: strach, złość, miłość wstyd, szczęście, smutek. Po zakończeniu omawiania danej emocji uczniowie tworzyli plakat związany z emocjami np. droga do szczęścia, łzy smutku. Dodatkowo odbyły się 4 spotkania z rodzicami, którzy odczytywali opowiadania. Serdecznie podziękowania dla czytających mam p. Basi, p. Renaty i p. Marty. Niestety koronawirus przerwał nasze działania, nie stworzyliśmy instrukcji obsługi do ostatniej emocji. W ocenie uczniów zajęcia były ciekawe, teksty, choć czasem długie, także wywoływały uśmiech, zadumę czy zaskoczenie. Myślę, że dzieci wiedzą jak radzić sobie ze złością, strachem czy miłością.

Urszula Mastalerz 

 

 

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Zachęcamy wszystkich 
do korzystania 
z e-podręczników.
Kreator strony - przetestuj