Wycieczka klasy III, Va i Vb - Pałac w Wilanowie i Muzeum Papiernictwa w Dawnej Królewskiej Fabryce Papieru w Konstancinie-Jeziornie

2018-11-26 19:16:17, komentarzy: 0

     W dniu 26.11.2018r uczniowie klasy Va, Vb i III pojechali na całodniową wycieczkę.

     Wzięli udział w warsztatach historycznych w Pałacu w Wilanowie pt. „Król wojownik”. Spacerując po królewskich komnatach, zobaczyli dzieła sztuki upamiętniające zwycięstwa króla Jana III. Dowiedzieli się z nich, jakiego rodzaju bronią posługiwał się król i jaką zbroję nosił. Rozwiązując zagadki, poznali nazwy miejsc, w których król stoczył zwycięskie bitwy, dowiedzieli się, jakimi cechami charakteru musi odznaczać się doskonały wódz, co król pisał w listach do królowej Marysieńki z wypraw wojennych i jak nazywał się jego ulubiony rumak. Przekonali się również, o czym musiał pamiętać artysta, uwieczniając wizerunek zwycięskiego wodza, oraz sami wczuliśmy się w rolę nadwornego portrecisty, malując portret króla wojownika. 

     Uczniowie uczestniczyli w zajęciach muzealnych w Muzeum Papiernictwa w Dawnej Królewskiej Fabryce Papieru w Konstancinie-Jeziornie. Poznali krótką historię papieru i papierni w Jeziornie oraz współczesnej technologii produkcji papieru. Podczas zajęć praktycznych każdy z uczestników czerpał po dwa arkusze papieru: jeden z zatopionymi płatkami kwiatów, drugi ze znakiem wodnym.  Ręcznie czerpany papier uczniowie układali na przygotowane do tego filce, jeden na drugim, a potem w prasie odciskali z nadmiaru wody. Następnie papier był suszony w specjalnych elektrycznych suszarkach.

Wycieczka była bardzo udana. Dzieci wróciły zadowolone.


wychowawcy klas: III, Va i Vb « powrót

Dodaj nowy komentarz

Zachęcamy wszystkich 
do korzystania 
z e-podręczników.
Kreator strony - przetestuj