Kanon dziś

2018-10-24 12:02:19, komentarzy: 0

Nasza biblioteka bierze udział w konkursie na najlepszą akcję promującą czytelnictwo w ramach 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

 
 
 
A oto co zrobiliśmy 
 

czytanie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu ogłosiła konkurs w ramach 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Konkurs "Kanon dziś" ma na celu promocję najlepszej polskiej literatury wśród dzieci i młodzieży. Nie mogłam przejść obojętnie wobec tak ciekawego konkursu, dlatego przez dwa pierwsze tygodnie października w bibliotece panował Kanon dziś. Idea konkursu polega na przeprowadzeniu warsztatów, zajęć, akcji na podstawie jednej z nagrodzonych książek w ramach Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Nagroda przyznawana jest od 1994 roku, w naszej bibliotece znalazło się jedynie 11 pozycji z listy tych nagrodzonych. 11 książek, każda inna, każda ciekawa, każda niezwykła jak wybrać tą jedną? Odpowiedź okazała się prosta, czytelnicy wiedzą najlepiej, dlatego przez 5 dni czytałam fragmenty książek. Nagrodzone pozycje czytałam na przerwach dziennie ponad 45 minut. Uczniowie z dużym zaciekaniem słuchali pozycji, jedne je rozśmieszały, inne zadziwiały, a inne wywierały tak wielkie wrażenie, że koniecznie chcieli je wypożyczyć. W bibliotece przygotowałam także gazetkę o konkursie, książkach. 


wybieranie

Po czytaniu czas na wybieranie. W demokratycznych wyborach uczniowie dokonali wyboru. Głosować mógł każdy oddając jeden głos na wybraną przez siebie książkę. Aby przybliżyć uczniom książki, autorów, konkurs przygotowałam konkursy na platformie learning apss. W głosowaniu wzięło udział 69 uczniów, znaczną przewagą głosów czytelnicy wybrali książkę "Teatr Niewidzialnych Dzieci" M. Szczygielskiego. 

 

działanie

Książka wybrana czas na działanie. W drugim tygodniu października przygody z konkursem "Kanon dziś" postanowiłam odpowiedzieć na pytanie "gdzie, kto, jak" działał, żył, tworzył w książce "Teatr Niewidzialnych Dzieci". W poniedziałek czytelnicy wysłuchali fragmentu książki o Michale, głównym bohaterze książki. Odczytany fragment o marzeniu Michała spotkania z Hermaszewskim stał się inspiracją dla uczniów do wypełnienia kart "Kim chcę zostać jak dorosnę". We wtorek poznaliśmy Kiwaczka i Sylwię i wspólnie tworzyliśmy przepis na przyjaciela. Środa to fragmenty książki mówiące o domach dziecka, w których przebywał Michał. W tym dniu zadaniem uczniów było złożenie puzzli, które były wstępem kolejnych działań. W czwartek czas na sztukę, odczytałam fragment książki o tworzeniu sztuki i przygotowaniach do spektaklu. Uczniowie obejrzeli filmy o książce, prezentację multimedialną o autorze i książce. A w piątek czas na podsumowanie wybrałam formę, którą moją czytelnicy lubią najbardziej. Kahoot to platforma edukacyjna, gdzie uczniowie za pomocą telefonów komórkowych logując się za pomocą numeru odpowiadają na pytania oczywiście związane z działaniami, książką, czytanymi fragmentami. I tak kończymy przygodę z konkursem "Kanon dziś", książek wysłuchało ponad 80 uczniów, w działaniach wzięło udział ponad 120 uczniów, a kahoot rozwiązywało ponad 30 uczniów. Urszula Mastalerz 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Zachęcamy wszystkich 
do korzystania 
z e-podręczników.
Kreator strony - przetestuj