AKTUALNOŚCI 2016/2017


Wycieczka gimnazjalistów do Sądu Rejonowego i MDK

2017-04-02 15:56:34, komentarzy: 0

24 marca 2017 roku  uczniowie klasy I A i II A gimnazjum odwiedzili dwie bardzo ważne instytucje - Sąd Rejonowy oraz  Miejski Dom Kultury.

W Sądzie zaopiekował się nami kierownik Biura Obsługi Interesantów Pan Piotr Andrzejewski. Zaprowadził nas do największej sali rozpraw, a po pewnym czasie  przedstawił nam Panią Monikę Siłakiewicz  - Wiceprezes Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowiecki i Przewodniczącą Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w jednej osobie.  Mieliśmy okazję poznać specyfikę pracy sędziego, usłyszeliśmy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań, a niektórzy "wystroili" się w togi prokuratorów albo adwokatów i zasiedli za stołem sędziowskim. Zupełnie inne osoby wylądowały za kratkami, gdzie zwykle na swoje rozprawy oczekują niebezpieczni przestępcy.

Po dawce kryminalnych emocji przyszedł czas na kulturę. Naszym przewodnikiem był dyrektor Miejskiego Domu Kultury  - Pan Piotr Siła. Opowiedział nam o słynnych gościach i bywalcach pałacu Dernałowiczów. Okazało się, że bywali tu znani  pisarze, aktorzy i politycy. Kto by pomyślał, że po salonach pałacowych przechadzali  się: Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz,   Charles de Gaulle, czy sam  Gustaw Mannerheim - późniejszy marszałek i bohater narodowy Finlandii.

Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora odwiedziliśmy małe mieszkanko Jana i "Basicy" Himilsbachów, a potem, przez drzwi balkonowe, przenieśliśmy się do Piwnicy pod Baranami, by zanurzyć się w poetyckiej atmosferze Krakowa.

Na samym końcu wylądowaliśmy w lokalu Kebab-Lider, ale to proza życia, a więc sprawę przemilczymy…

J.J-Sz

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator strony - przetestuj