AKTUALNOŚCI 2016/2017


Wiosenny Powsin

2017-05-14 11:32:57, komentarzy: 0

6 maja 2017 uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Agnieszki Zdanowicz i Danuty Zychowicz wybrali się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Uczniowie zostali przywitani przez Pana Kurczaka rozdającego cukierki.

 

Pierwszym punktem zwiedzania był pobyt w szklarni „Zielony Raj”, w której znajduje się największa w Polsce kolekcja roślin cytrusowych. Uczniowie zachwycali się pięknem i różnorodnością roślin tropikalnych.  Następnie podziwiali kolekcję roślin owadożernych w ramach Festiwalu Roślin Owadożernych. Znajdowało się tam kilka tysięcy najpiękniejszych i najbardziej unikatowych gatunków. Zwiedzający mogli zobaczyć olbrzymie dzbaneczniki, które potrafią upolować mysz, przekraczające metr wysokości - kapturnice, prawdziwi smakosze much, os i pająków. Prezentowano także żywy i naturalny lep z rosiczek, karmienie roślin. Uczniowie zachwyceni kolekcją zakupili rośliny owadożerne do domu- od tej pory niestraszne im będą owady w pokojach.

 

Kolejnym etapem wycieczki była wyprawa w góry. Uczniowie zwiedzali kolekcję roślin górskich. Ekspozycja prezentuje florę polskich Karpat a w szczególności gatunki występujące na terenie Tatr, Pienin i Bieszczadów. Rośliny było można oglądać chodząc utwardzonymi drogami u podnóża gór bądź wspiąć się na szczyty czerwonym szlakiem. W bliskim sąsiedztwie znajduje się, wykonany w stylu góralskim domek. Strudzeni wędrówką górską uczniowie mogli zrelaksować się słuchając szumu potoku bądź odpocząć na ławeczkach w sąsiedztwie kosodrzewiny i sosny limby wśród których utworzono wrzosowisko.
Z dokładnym planem kolekcji roślin górskich zapoznają zwiedzających tablice informacyjne umieszczone w pobliżu dróg prowadzących do ekspozycji. 

 

Następnym punktem była kolekcja roślin magnoliowatych. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się różnorodnym płatkom magnolii. A na koniec byli nimi obsypani niczym śniegiem, ponieważ niektóre z magnolii zmęczone chłodem i deszczami już przekwitały.


Uczestnicy wiosennego spaceru oglądali również kolekcję tulipanów, które w 2004 roku powróciły do ogrodu w Powsinie. Ciekawym zjawiskiem występującym u tulipanów jest termonastia. Kwiaty tych roślin otwierają się przy 15°C natomiast zamykają przy 13°C.


Kulminacyjnym punktem wycieczki była wystawa drobiu rasowego "Najpiękniejsze Kury Świata 2017". Zwiedzający wraz z rodzicami i opiekunami zachwycili się pięknem kur prezentowanych na wystawie. Oprócz kur dzieci mogły oglądać małe króliki. Na wystawie znajdowało się stoisko plastyczne, gdzie uczniowie przelewali swoje wrażenia na papier. Na koniec kilku uczniów udzieliło wywiadu. Uczestnicy wycieczki wrócili do domu pełni wrażeń, zmęczeni spacerami z kieszonkami wypełnionymi cukierkami od Pana Kurczaka i rosiczkami objedzonymi muszkami.


Danuta Zychowicz« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator strony - przetestuj