WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2015/2016GAZETKA NR 3:


ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI

2015-03-08 14:47:52, komentarzy: 0

  

 

 

 1 marca 1951 roku w podziemiach więzienia Urzędu Bezpieczeństwa przy Rakowieckiej w Warszawie od strzału w tył głowy zginął skazany na pięciokrotną karę śmierci i 30 lat więzienia ppłk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, ostatni dowódca IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Data śmierci Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników została w 2011 roku wybrana na święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

       Żołnierze Wyklęci to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór próbie sowietyzacji Polski  i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku.

        Historyk Leszek Żebrowski mówi, że  „Ci ludzie walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Ich zryw był ostatnim polskim powstaniem narodowym. Byli bohaterami, mieli na ogół za sobą kilka lat konspiracji i walki z Niemcami ale przyszedł nowy okupant, któremu stawili opór (…) Być może nie mieli szans w walce z komunistami, ale przecież z Niemcami też nie mieli szans i nie potępiamy ich za to (…) Nie mamy grobów naszych bohaterów, nie mamy grobu Witolda Pileckiego i dziesiątek tysięcy innych ludzi, tych ludzi pomordowanych w więzieniach i aresztach. Tym bardziej musimy o nich pamiętać”.

        W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie klas I i II Gimnazjum wzięli udział w warsztatach pn. ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI. Celem zajęć było wzbudzanie szacunku dla idei  i postaw patriotycznych, rozbudzanie zainteresowań historią Polski, rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej a także kształtowanie umiejętności  pracy w zespole,  zbierania informacji z różnych źródeł i ich analizy oraz  uczestniczenia w dyskusji.

          Mam nadzieję, ze nasze działania  pomogą  przywrócić Żołnierzom Drugiej Konspiracji należne Im miejsce w  narodowej pamięci.

                                                                                           

                                                                                                         Małgorzata Komorowska

 

 

 

              

    

          

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kliknij, aby edytować treść...
Kreator strony - przetestuj