WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2015/2016GAZETKA NR 3:


WOLNOŚĆ JEST W NAS …

2015-03-02 19:48:52, komentarzy: 0

17 lutego 2015 roku minęło 71 lat od wydarzeń nazwanych Wielka Wsypą. Te wydarzenia wciąż są ważne, zarówno dla świadków i uczestników ówczesnego dramatu, jak i dla społeczności szkolnej Gimnazjum im. Rodziny Sażyńskich.

 

17 lutego 1944 roku aresztowano dużą grupę mieszkańców Mińska Mazowieckiego, okolicznych wiosek i miasteczek. Wielu z nich działało w strukturach Armii Krajowej. W czasie okupacji hitlerowskiej linię frontu wyznaczały leśne drogi, ulice miast i miasteczek, a nawet drzwi domów rodzinnych. W mieszkaniu państwa Sażyńskich organizowano tajne spotkania, podrabiano dokumenty,  przechowywano broń. Pani Stefania rozdzielała prasę podziemną, doręczała rozkazy dla poszczególnych placówek, przewoziła amunicję pistoletową. Witold i Tadeusz  Sażyńscy brali udział w akcjach dywersyjnych.

Aż nadszedł pamiętny dzień. W pracowni fotograficznej Niemcy pojawili się około czwartej nad ranem. Aresztowali całą rodzinę oraz łączniczkę Obwodu AK – Halinę Cudną. Sażyńscy należeli do pokolenia, o którym możemy powiedzieć: Potrafili pięknie żyć i godnie umierać.

Czesław zmarł w szpitalu więziennym na Pawiaku. Witold i Tadeusz zostali rozstrzelani w ruinach getta. Pana Stefana wywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthof. Pani Stefania przeszła przez Ravensbrück i Sachsenhausen W 1946 roku zakończył się dla niej czas wojennej poniewierki. Wróciła do domu, by samotnie borykać się z problemami życia codziennego. Zmarła 10 września 1992 roku. Miała 97 lat.

Dla uczniów Gimnazjum im. Rodziny Sażyńskich obchody kolejnych rocznic Wielkiej Wsypy są szczególnie ważne. Nie inaczej było w tym roku. 16 lutego uczniowie uporządkowali grób swoich Patronów i złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów.  Zapalili znicze na mogiłach ofiar II wojny światowej. 17 lutego wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej sprawowanej w intencji Rodziny Sażyńskich, a także w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej z Obwodu Mewa-Kamień. Następnie poczty sztandarowe, kombatanci i zaproszeni goście udali się na ulicę Stefana kardynała Wyszyńskiego, gdzie pod tablicą upamiętniającą działalność konspiracyjną rodziny Sażyńskich złożono kwiaty i zapalono znicze.

Druga część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół w Starej Niedziałce. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym przypomnieli dzieje narodu polskiego od roku 1795 aż po rok 1989. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego podkreślił, że w historię narodu polskiego doskonale wpisują się zarówno dzieje rodziny Sażyńskich, jak i wielu innych bohaterów z obwodu Mewa-Kamień. Zwrócił uwagę na postawę Polaków w czasie okupacji hitlerowskiej. Zauważył,  że jest ona przykładem świadomego patriotyzmu, bohaterstwa i bezgranicznego poświęcenia. Jednak chłopcy i dziewczęta z pokolenia Kolumbów nie byli ani pierwszymi, ani ostatnimi, którym przyszło walczyć o wolność kraju. Podążali szlakiem swoich dziadów i pradziadów. A za ojcami poszli synowie, córki i wnuki…

 

* * *

Ciszę wypełnia nostalgiczna melodia tanga. Słychać słowa: Wolność przynieść Ojczyźnie chcąc, szli Polacy na bój i przed widzami pojawiają się trzy pary: powstaniec i dziewczyna w czarnej sukni, jakie noszono po upadku powstania styczniowego, para z okresu II wojny światowej oraz  chłopak i dziewczyna z czasów Solidarności. Te trzy pary łączy jena idea – wolność narodu i niepodległość kraju. Po chwili rozbrzmiewają dzwony i przy dźwiękach Roty wchodzą uczniowie, którzy wnoszą na scenę znicze pamięci. Potem wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie. Młodzież mówi o kolejnych powstaniach, wojnach, odzyskaniu niepodległości, wydarzeniach roku 1956, 1968, 1970 i wprowadzeniu stanu wojennego. Oliwia przypomina, że w 1981 roku pani Stefania Sażyńska miała 86 lat, ale sprawy Polski cały czas były bliskie jej sercu. W zakładzie fotograficznym znowu pojawiły się nielegalne ulotki. Pani Stefania wspierała działaczy Solidarności szykanowanych i więzionych przez komunistów.

* * *

W tym roku w przygotowaniu uroczystości brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Aktorzy i widzowie gromkim chórem zaśpiewali pieśni: My, Pierwsza Brygada, Czerwone maki, Dziewczyna z granatem oraz Mury. A gdy ucichły słowa: Wyrwij murom zęby krat młodzież wyrecytowała:

Chwała im wszystkim! — bo gdyby nie oni,
może-by dla nas życia zorza zgasła,
zginęlibyśmy może w mroków toni...
Oni nam dali sztandary i hasła,
i krew serc swoich, i blask swoich skroni, (...)

Po zakończeniu części artystycznej pani dyrektor Krystyna Gmur dokonała podsumowania przeprowadzonych konkursów.

12 lutego 2015 roku odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy Czy znasz swojego Patrona? Nagrody ufundował Starosta Miński – pan Antoni Jan Tarczyński.

Laureaci konkursu:

I miejsce – Kamil Kowalski

II miejsce –  Alina Rogulska

III miejsce – Małgorzata Witkowska

Wyróżnienie – Weronika Krupa i Mateusz Szostak

16 lutego 2015 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczno-literacki Mój bohater – żołnierz Armii Krajowej z Obwodu Mewa - Kamień. Epizody z życia i walki. Komiks.

Laureaci konkursu:

I miejsce – Kamila Głuchowska, Nina Zawada, Oliwia Smolińska (za pracę zbiorową)

II miejsce – Martyna Ostrowska, Ewelina Bieńkowska (za pracę zbiorową)

II miejsce – Natalia Fedorowicz (za pracę indywidualną)

Nagrody ufundował Starosta Miński – pan Antoni Jan Tarczyński.

 

W konkursie fotograficznym pt. Wolność kocham i rozumiem wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy. Nagrody ufundował Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki – pan Antoni Janusz Piechoski.

Laureaci konkursu:

I kategoria klasy IV-VI Szkoły Podstawowe

I miejsce Kacper Szczęsny, Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Starej Niedziałce

II miejsce Luiza Murawska, Szkoła Podstawowa im. Gen. J. Hallera w Mariance

III miejsce Marta Wójcicka, Szkoła Podstawowa im. ks. Antoniego Tyszki w Janowie

Wyróżnienie Elżbieta Staszel, Szkoła Podstawowa w Stojadłach

Wyróżnienie Klaudia Gałązka, Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Starej Niedziałce

II kategoria klasy I-III Gimnazja

I miejsce Natalia Szuba, Zespół Szkół im. J. Piłsudskiego w Zamieniu

II miejsce Gerard Wocial, Gimnazjum im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce

III miejsce Marta Pyrzanowska, Gimnazjum im. Ks. Antoniego Tyszki w Janowie

III miejsce Klaudia Karpińska, Gimnazjum im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Stojadłach

Wyróżnienie Katarzyna Wójcik, Gimnazjum im. Ks. Antoniego Tyszki w Janowie

Wyróżnienie Aleksandra Gruba, Gimnazjum im. Ks. Antoniego Tyszki w Janowie

 

W uroczystościach związanych z 71. rocznicą Wielkiej Wsypy wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich z terenu powiatu mińskiego (Światowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Mewa-Kamień”, Związku Kombatantów Armii Krajowej Obwodu „Mewa-Kamień”, Związku Sybiraków oraz Związku Inwalidów Wojennych), przedstawiciele samorządów lokalnych: Starosta Miński – Antoni Jan Tarczyński, Burmistrz Mińska Mazowieckiego – Marcin Jakubowski oraz Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki – Antoni Piechoski, dyrektorzy szkół, nauczyciele i poczty sztandarowe. Dyrektor Zespołu Szkół w Starej Niedziałce i cała społeczność szkolna dziękują za udział w uroczystościach.

Jolanta Jackiewicz - Szuba

 

71. rocznica "Wielkiej Wsypy" i Dzień Patrona - zdjęcia, artykuły i film

Fotorelacja z uroczystości 71. rocznicy Wielkiej Wsypy

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kliknij, aby edytować treść...
Kreator strony - przetestuj