WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2015/2016GAZETKA NR 3:


Wielki sukces biblioteki szkolnej

2014-11-19 19:44:27, komentarzy: 0


 

       Biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Starej Niedziałce zajęła III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Tydzień Bibliotek 2014”. W czerwcu 2014 roku po raz jedenasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało konkurs w ramach Tygodnia Bibliotek - programu promocji czytelnictwa i bibliotek. Przedmiotem konkursu było zorganizowanie i przeprowadzenie najbardziej oryginalnego wydarzenia, wcześniej nie realizowanego w bibliotece i zgodnego z hasłem TB, które w tym roku brzmiało: „Czytanie łączy pokolenia”.

W ramach „Tygodnia Bibliotek” organizowanego przez Stowarzyszenie Biblioteka Polskich biblioteka szkolna zorganizowała akcję pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, skierowaną do uczniów klas I-VI Szkoły Podstawowej i ich rodziców, dziadków. W dniu 08.05.2014 na korytarzu szkolnym zawisła gazetka prezentująca zdjęcia nauczycieli z dzieciństwa z ilustracją i opisem książki jaką uwielbiali czytać jako małe dzieci. Nie lada gratką dla uczniów było odgadywanie na jakim zdjęciu jest  ich wychowawca, nauczyciel danego przedmiotu. Gazetka przyciągała uwagę wielu uczniów i samych nauczycieli. Kolejnym etapem inicjatywy w ramach „Tygodnia Bibliotek” było ogłoszenie plebiscytu na najciekawszy opis książki jaką w dzieciństwie czytały mamy, tatusiowie, babcie i dziadkowie uczniów. Ponad 30 osób dostarczyło opisy ulubionych książek z dzieciństwa swych rodziców, babć i dziadków- 12-15.05. Następnie dostarczone opisy wzięły udział w plebiscycie, przez pięć dni 19-23.05 każdy uczeń szkoły mógł oddać w ciągu dnia jeden głos na najciekawszy opis, dodatkowo poznając książki czytywane przez dzieci 20, 30, 40 lat temu. W plebiscycie wzięło udział 149 osób, które wybrały najciekawszy opis. Jednak najważniejszym celem akcji „Czytanie łączy pokolenia” było zwrócenie uwagi dzieci, iż książka jako wartość towarzyszyła dziadkom, babciom, rodzicom i nauczycielom w dzieciństwie i towarzyszy w młodości, pozostając do wieku podeszłego. Akcja miała na celu pokazanie, że są ponadczasowe, książki czytywane przez nauczycieli, rodziców 20, 30, 40 lat temu są nadal popularne i także dziś stają się ulubioną książkę z czasów dzieciństwa. Ponadto zależało mi aby zachęcić dzieci do rozmowy z rodzicami, dziadkami i nauczycielami na temat książek.

Podjęte przeze mnie działania zostały nagrodzone III miejscem w konkursie. We wrześniu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, a na początku listopada do szkoły dotarła nagroda w postaci dyplomu, listu gratulacyjnego oraz 2 paczek z książkami (ponad 70 pozycji dla dzieci, młodzieży i dorosłych).

 

Urszula Mastalerz

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kliknij, aby edytować treść...
Kreator strony - przetestuj