WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2015/2016GAZETKA NR 3:


Projekt edukacyjny „ Śladami bajek i baśni po krajach Unii Europejskiej”

2014-11-16 21:44:01, komentarzy: 0


 

 

      W dniach 03.11-14.11 w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Starej Niedziałce realizowany był projekt edukacyjny „Śladami baśni i bajek po krajach Unii Europejskiej”. Biblioteka Szkolna to małe centrum kultury, jednak tym razem stała się małym centrum kultury europejskiej. Projekt miał na celu  rozbudzanie zainteresowania Unią Europejską i państwami członkowskimi, przybliżenie idei integracji europejskiej. Ponadto kształtowanie poczucia przynależności do Europy oraz świadomości bycia Polakiem i Europejczykiem, dostarczenie dzieciom wiedzy na temat charakterystycznych cech  wybranych państw Unii Europejskiej. Warto również wspomnieć o aspekcie czytelnictwa, a mianowicie zapoznanie z twórczością wybranych twórców literatury dziecięcej, kształtowanie zainteresowań czytelniczych. W ramach projektu otrzymaliśmy wiele nagród od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Z pośród 28 krajów należących do UE, które posiadają niezwykle bogaty dorobek literacki wybraliśmy 5 państw i każdego dnia zapraszaliśmy uczniów do podróży literackiej, krajoznawczej, edukacyjnej, muzycznej, filmowej. Biblioteka uległa małym przeobrażeniom: gazetka o dniu postaci z bajek oraz  Unii Europejskiej, czytelnia na potrzeby projektu stała się kawiarenką oferującą w swym menu książki o Unii Europejskiej zwłaszcza jedną godną polecenia „Odkrywamy Europę”. Ponadto w bibliotece usłyszeć można było dźwięki hymnów państwowych lub obejrzeć film lub zagrać w multimedialną grę edukacyjną.

           

Kolejny element projektu zakładał Turniej wiedzy. W czwartek 13.11 o godzinie 10.40 w bibliotece szkolnej 5 przedstawicieli klas IV- VI sprawdzało swoją wiedzę o Unii Europejskiej. I Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej jest podsumowaniem projektu edukacyjnego „Śladami bajek i baśni po krajach Unii Europejskiej” realizowanego przez Bibliotekę Szkolną. W konkursie wzięło udział 5 uczniów z klas IV Mateusz i Julia, z klasy V Gabrysia a klasę VI reprezentowali Mateusz i Karolina. Przed uczniami zostało postawione nie lada zadanie, test wiedzy składał się z 27 pytań, zarówno otwartych jak i zamkniętych, test wyboru, nie zabrakło też pytań o flagi. Uczniowie przez 45 minut odpowiadali na pytania dotyczące np.:

- Ile państwa należy do Unii Europejskiej?

- Rok przystąpienia Polski do wspólnoty?

- W jakim kraju zbiera się Komisja Unii Europejskiej?

- Co to jest demokracja?

- Ilu posłów liczy Parlament Unii Europejskiej?

- Wymień najciekawsze Twoim zdaniem miasto UE i uzasadnij odpowiedź?

- Co ile lat odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego?

 

Biblioteka Szkolna wprost uwielbia święta nietypowe, takie jak dzień bicia rekordów. Tym razem pobiliśmy rekord nauki przez zabawę, gdyż ponad 80 osób wzięło udział w naszej edukacyjnej zabawie. Polegała ona na wypisaniu kartki pocztowej, adresatem był kolega/ koleżanka z naszej szkoły, a treść musiała dotyczyć pozdrowień z wybranego kraju Unii Europejskiej wraz z opisem ciekawego miejsca. Dla ułatwienia zadania na tablicy pojawiła się wielka plansza z mapą Unii Europejskiej oraz z ilustracjami najciekawszych zabytków. Kartki pocztowe zostaną rozdane w poniedziałkowy poranek. Wypisano ponad 130 kart pocztowych.

 

 

Więcej informacji w zakładce BIBLIOTEKA.  

Urszula Mastalerz

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kliknij, aby edytować treść...
Kreator strony - przetestuj