WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2015/2016GAZETKA NR 3:


Dynia smaczna i zdrowa

2014-10-13 21:04:28, komentarzy: 0

 

 

 

W pierwszym dniu kalendarzowej jesieni nasi uczniowie mieli okazję prowadzić obserwację mikroskopową dyni. Zajęcia tego typu rozwijają w dziecku ciekawość świata, zachęcają do stawiania pytań, samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków. Dają też solidną dawkę wiedzy.  

Chociaż jesień w Polsce kojarzona jest z grzybami, coraz popularniejsza staje się u nas także dynia. Wiele osób wciąż unika tego warzywa sezonowego, sądząc, że jest mdłe. Tymczasem dynia po odpowiednim doprawieniu nabiera ciekawego smaku i aromatu. Nadaje się nie tylko na zupę, można ją smażyć, piec i dusić.

      Dynia jest bardzo odżywczym warzywem. Jej miąższ obfituje w wodę i błonnik, pobudza trawienie, ma zdolność wiązania toksyn, np. związków żółciowych i tłuszczu oraz eliminowania ich z organizmu. Sok z dyni jest najlepszym napojem warzywnym o idealnym połączeniu witamin i składników mineralnych, miedzi, żelaza, magnezu, potasu, w proporcjach odpowiadających potrzebom organizmu. Dynia wypłukuje zbędne produkty przemiany materii, reguluje gospodarkę wodną i działa odchudzająco. Najzdrowszym elementem dyni są jej nasiona, nazywane przez nas pestkami. Aż w 30-40% zbudowane są one z oleju, bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe i fitosterole. Dzięki tym składnikom cholesterol nie magazynuje się w tkankach ciała, a więc zmniejsza się ryzyko zachorowania na miażdżycę. Dodatkowo, pestki dyni są źródłem łatwo trawionego białka, witaminy E oraz licznych substancji mineralnych, takich jak cynk, mangan, miedź, magnez i selen.

Danuta Zychowicz

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kliknij, aby edytować treść...
Kreator strony - przetestuj