WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2015/2016GAZETKA NR 3:


„Od ziarenka do bochenka”

2014-10-10 23:23:11, komentarzy: 0


 

2 października 2014 roku uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią p. Barbarą Rońdą i p. Iwoną Biaduń pojechali na wycieczkę do Kawęczyna w celu realizacji tematu „Od ziarenka do bochenka”.

W dobrych nastrojach wczesnym przedpołudniem przybyliśmy do gospodarstwa agroturystycznego o nazwie „GOŚCINIEC WIECHA”. Całą grupę po staropolsku (chlebem i solą) przywitał gospodarz ubrany w stój ludowy, a następnie zaprosił na słodki poczęstunek. Po degustacji spacerkiem udaliśmy się do kuźni na pokaz sztuki kowalskiej i wybijania monety. Tam mieliśmy okazję zobaczyć, w jaki sposób wykuwa się podkowy dla koni, oglądać różne wyroby kowalstwa artystycznego oraz poznać różnorodne narzędzia przydatne kowalowi w pracy. Po ciekawej lekcji kowal umilił nam pobyt grając piosenkę na akordeonie. Po tej wspaniałej atrakcji udaliśmy się na zajęcia w piekarni z pokazem przygotowywania chleba do wypieku. Mieliśmy okazję utrwalić wiedzę nt. nazw zbóż, wyrobu chleba w dawnych czasach oraz poznać m.in. piec chlebowy, dzieżę, przetak. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do starej wiejskiej zagrody z izbą etnograficzną, gdzie poznaliśmy rekwizyty wykorzystywane 100 lat temu. Chaty znajdujące się tam były pomalowane na niebiesko, co znaczyło, że mieszkają w nich panny na wydaniu. Obok domów znajdowały się pomieszczenia gospodarcze – stodoła, obora, kurnik oraz serownia. Oglądaliśmy zwierzęta tam żyjące, m.in. sarny, daniele, osły, muła, konie i barana.

Ogromną atrakcją pobytu w Kawęczynie była przejażdżka zadaszonym wozem konnym po terenie Gościńca. Odbyliśmy także spacer przez las do młyna wodnego i wiatraków. Mieliśmy możliwość zobaczenia starej szkoły; obejrzeliśmy jej wyposażenie, dawne przybory szkolne, jak również poznaliśmy metody wychowawcze z dawnych lat, np. klęczenie na grochu.

 Ostatnią atrakcją w tym dniu było pieczenie kiełbasek, a następnie super kolorowa zabawa „dyskotekowa” w sali tanecznej.

Po dniu pełnym ciekawych wrażeń, szczęśliwi, w wyśmienitych humorach wróciliśmy do szkoły ;-)  

                                                                            

Barbara Rońda    

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kliknij, aby edytować treść...
Kreator strony - przetestuj