Naukowa wyprawa do Muzeum Stutthof w Sztutowie

2018-06-25 22:51:35, komentarzy: 0

15 czerwca 2018 roku grupa piątoklasistów odwiedziła Muzeum Stutthof w Sztutowie. Po uważnym wysłuchaniu  przewodnika, który opowiadał o powstaniu obozu koncentracyjnego, udaliśmy się na spotkanie z panią dr Danutą Drywą, kierownikiem Działu Dokumentacyjnego. Rozmawialiśmy z nią o pracy archiwisty i o archiwizacji dokumentów z czasów II wojny światowej.  Pani Danuta Drywa pokazała nam oryginalne dokumenty. Zobaczyliśmy listę więźniów przewożonych z Pawiaka w Warszawie do KL Stutthof oraz listę więźniów KL Stutthof sporządzoną w obozie. Na obydwu listach widniało nazwisko Stefana Sażyńskiego. Pani Drywa powiedziała nam, że mamy szczęście, bo nie wszystkie dokumenty przetrwały  do naszych czasów. Część została zniszczona, a pozostałe Niemcy  zapakowali i zabrali ze sobą. Trudne warunki zimowe i zbliżająca się armia radziecka sprawiły, że paczki z dokumentacją obozową zostawiono w przydrożnym rowie. Znalazł je pewien nauczyciel, który powiadomił żołnierzy radzieckich. Dokumenty trafiły do Warszawy, a po utworzeniu Muzeum Stutthof w 1962 roku wróciły do Sztutowa.

Gdy zrobiliśmy zdjęcia pokazanej nam dokumentacji, nadszedł czas na nasze wystąpienia, ponieważ chcieliśmy przekazać do muzealnego archiwum kopie dokumentów zgromadzonych przez nauczycieli naszej szkoły. Maja Cieślik zaprezentowała legitymację pana Stefana Sażyńskiego, który w 1916 roku wstąpił do Związku Zawodowego Fotografów Królestwa Polskiego. Wiktoria Sutkowska i Filip Wojdyga mówili o nielegalnej działalności rodziny Sażyńskich, co potwierdził w swoim oświadczeniu Józef Kołpak - organizator Obwodu Mewa - Kamień w powiecie mińsko-mazowieckim. Mikołaj Lipiński opowiadał o dokumencie podpisanym przez Edmunda Józefowicza. Kapitan Wojska Polskiego zaświadczył, że ostatni raz widział  pana Stefana Sażyńskiego w Rybnie Kaszubskim.  Kornelia Zagórska mówiła o postanowieniu Sądu Powiatowego w Mińsku Mazowieckim, który na posiedzeniu jawnym 23 września 1957 roku uznał pana Stefana Sażyńskiego za osobę zmarłą.

Pani Danuta Drywa podziękowała nam za przekazane materiały i zaprosiła do odwiedzenia pomieszczeń Działu Dokumentacji. Zobaczyliśmy pokój z katalogami, pomieszczenie, w którym gromadzone są dokumenty oraz miejsce, gdzie dokonuje się konserwacji najstarszych dokumentów. Dowiedzieliśmy się, że  dokumenty powinny być przechowywane w niskich temperaturach, dlatego pomieszczenia są klimatyzowane. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy książkę pt. Tajne nauczanie Polek w KL Ravensbrück. Pożegnaliśmy się z panią dr Danutą Drywą i obiecaliśmy, że uczniowie naszej szkoły będą odwiedzać Muzeum Stutthof  i muzealne archiwum. To było ciekawe spotkanie z historią.

Maja Cieślik, Mikołaj Lipiński, Oskar Powałka, Filip Wojdyga pod kierunkiem J. Jackiewicz-Szuby

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Zachęcamy wszystkich 
do korzystania 
z e-podręczników.
Kreator strony - przetestuj