CO ZROBIMY Z NASZĄ WOLNOŚCIĄ 74. rocznica Wielkiej Wsypy i Dzień Patrona

2018-02-28 11:10:51, komentarzy: 0

CO ZROBIMY Z NASZĄ WOLNOŚCIĄ

 

17 lutego 2018 roku minęła kolejna rocznica Wielkiej Wsypy. Do tej pory za organizację obchodów byli odpowiedzialni nauczyciele i uczniowie Gimnazjum im. Rodziny Sażyńskich. W tym roku uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed 74 lat odbyła się w Szkole Podstawowej im . Rodziny Sażyńskich.

 

Na pozór nic się nie zmieniło. W czwartek, 15 lutego, delegacja uczniów złożyła wiązankę na grobie Patronów. 16 lutego wszyscy wzięli udział we Mszy Świętej w intencji Rodziny Sażyńskich, a także w intencji zmarłych, zabitych lub zamordowanych żołnierzy AK Obwodu Mewa-Kamień. Poczty sztandarowe spotkały się przy kamienicy, w której mieszkali Sażyńscy. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Gdy zaproszeni goście przybyli do szkoły w Starej Niedziałce, najpierw powitała ich pani dyrektor - Agnieszka Natorff-Gałka, a następnie przewodnicząca samorządu uczniowskiego - Klaudia Gałązka z III klasy gimnazjum. Uczniowie z klas siódmych szkoły podstawowej oraz z klasy drugiej i trzeciej gimnazjum zaprezentowali program słowno-muzyczny pt. Co zrobimy z nasza wolnością.

Wydaje się, że wszystko było jak przed rokiem, jednak społeczność szkolna doskonale wie, że przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej. Już we wrześniu 2017 roku zainicjowaliśmy zbiórkę pieniędzy, której celem było ufundowanie nowego rewersu sztandaru szkoły. Ogromną odpowiedzialnością wykazali się rodzice, przyjaciele naszej placówki, nauczyciele i uczniowie - za co Wszystkim składamy serdeczne podziękowania. W tym samym czasie zabraliśmy się do pozyskiwania i porządkowania zdjęć oraz dokumentów, które zostały wyeksponowane w sali historyczno-polonistycznej. Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum zorganizowali zajęcia dla najmłodszych. Opowiadali im o Patronach szkoły, o Ojczyźnie, patriotyzmie, walce i odpowiedzialności. Obserwujemy, że historia naszego regionu nie tylko została wpisana do programu wychowawczego szkoły, ale towarzyszy nam każdego dnia, zarówno w działaniach edukacyjnych, jak i wychowawczych.

Jesteśmy przekonani, że warto opowiadać historię rodziny Sażyńskich. Należała ona do pokolenia, które marzyło, by uczyć się i pracować dla Ojczyzny. Młodzi ludzie doskonale znali dzieje swoich rodziców, dziadów i pradziadów. Wiedzieli, że ich przodkowie przez 123 lata walczyli z zaborcami o polski język, o polską szkołę i o polską ziemię. Nie mogli zaprzepaścić skarbu wolności. Szli w życie jak do tańca i nie ulękli się ani przemocy, ani cierpienia, ani śmierci. W szeregach tego pokolenia byli Czesław, Witold i Tadeusz Sażyńscy, Halina Cudna, Janek Paruzel, Wiesław Kubicki, Kazimierz Aniszewski, Jan Sikora i wielu, wielu innych…

Oni skarb wolności ukryli w sejfie, który moglibyśmy podpisać słowami z przysięgi żołnierzy AK walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. A w jakim sejfie ukryć wolność w XXI wieku? Chociaż w naszej szkole nie każdy uczeń jest prymusem, to wszyscy doskonale wiedzą, że sejfem doskonałym na współczesne czasy są: nauka, współpraca i odwaga.

Po zakończeniu części artystycznej głos zabrali kolejno: Poseł na Sejm RP - Czesław Mroczek, Starosta Powiatu Mińskiego - Antoni Jan Tarczyński, Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki - Antoni Janusz Piechoski. Przemawiający odnieśli się do problemu wolności w kontekście 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Następnie pani dyrektor Agnieszka Natorff-Gałka dokonała podsumowania przeprowadzonych konkursów.

15 lutego 2018 roku odbył się finał Szkolnego Konkurs Wiedzy Czy znasz swojego Patrona? Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe, a wręczał je Starosta Miński – pan Antoni Jan Tarczyński.

Laureaci konkursu:

I miejsce - Klaudia Gałązka, Martyna Jaworska, Mateusz Komuda

II miejsce - Julia Leszczyńska, Natalia Szczepek, Patrycja Szymańska

III miejsce - Oliwia Czyżkowska, Patrycja Lisowska, Klaudia Sokołowska

Wyróżnienie - Gabriela Bieńkowska, Julia Rońda, Jakub Rogulski

W konkursie fotograficznym pt. Selfie z historią wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy. Nagrody ufundował Urząd Gminy w Mińsku Mazowieckim a wręczył Wójt Gminy – pan Antoni Piechoski.

Laureaci konkursu:

Uczniowie klas IV-VII ze szkół podstawowych

I miejsce - Maja Szczęsna Szkoła Podstawowa w Starej Niedziałce

II miejsce - Nikola Rokicka Szkoła Podstawowa w Starej Niedziałce

III miejsce -  Andżelika Mirosz Szkoła Podstawowa w Brzózem

Wyróżnienie - Bartek Gańko Szkoła Podstawowa w Starej Niedziałce

Wyróżnienie - Rafał Kowalczyk Szkoła Podstawowa w Starej Niedziałce

Wyróżnienie - Klaudia Nalazek Szkoła Podstawowa w Brzózem

Uczniowie klas II-III z gimnazjów

I miejsce - Martyna Jaworska Szkoła Podstawowa w Starej Niedziałce

II miejsce - Weronika Sarna Szkoła Podstawowa w Stojadłach

 

Opracowała Jolanta Jackiewicz-Szuba

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Zachęcamy wszystkich 
do korzystania 
z e-podręczników.
Kreator strony - przetestuj